Rijeka: U sklopu kampanje ‘Web heroj’ održana edukacija za umirovljenike o internetskim prijevarama

Luka Bumbak
25. listopada 2024.
Novosti
A- A+

MUP godinama provodi zanimljivu i korisnu kampanju ‘Web heroj’ koja se nedavno održala i u Rijeci. Na taj način se želi građane zaštititi od raznih oblika prevare na internetu. Najčešće je riječ o prevarama pri online kupnji, investicijskim prevarama te romantičnim prevarama. Tako je tijekom listopada policijska službenica Ingrid Mavrić educirala korisnike Doma za starije osobe Kantrida i članove Klubova za starije osobe ‘Bulevard’ i ‘Potok’. Edukacije će se na ovom području nastaviti i u budućnosti.

Umirovljenik telefonira dok na nogama drži prijenosno računalo (laptop).

Prijenosno računalo | Foto: Pexels /
Tima Miroshnichenko

Hrvatska policija nastavlja sa sjajnom kampanjom ‘Web heroj‘ kojom se želi educirati starije osobe i umirovljenike o različitim oblicima prijevare na internetu. U listopadu je policijska službenica Ureda načelnika Policijske uprave primorsko-goranske, Ingrid Mavrić educirala korisnike Doma za starije osobe ‘Kantrida’ te članove Klubova za starije osobe ‘Bulevard’ i ‘Potok’.

Prijevare na internetu i kućnom pragu: Policija umirovljenicima predstavila kampanju 'Web heroj'

Umirovljenici su iznijeli svoja iskustva s prevarama

Na edukaciji su prezentirani neki od čestih primjera računalnih prijevara. Njima su starijim građanima na području Primorsko-goranske županije otuđena financijska sredstva. Edukacijama je obuhvaćeno čak 95 umirovljenika. Velik broj starijih osoba se služi internetom i vrlo su aktivni na društvenim mrežama, stoga nije ni čudno da je bio odaziv velik, javlja portal torpedo.media. 

Kako je tema vrlo zanimljiva i aktualna, umirovljenici su iznosili svoja iskustva o pokušajima prijevare. Najčešće su to bile situacije u kojima im prevaranti šalju poruke i predstavljaju se kao članovi njihovih obitelji. Prevaranti bi poslali poruku u kojima navode kako su promijenili broj mobitela, a nakon toga da im treba financijska pomoć putem uplate na račun. Više smo pisali i ovdje.

Policija je savjetovala prisutne umirovljenike da budu oprezni, da ne dijele svoje privatne podatke i ne odgovaraju na poruke. I ono najvažnije, da ne izvršavaju financijske uplate koje od njih prevaranti traže. Oni nerijetko koriste i lažne bankovne račune, a često se predstavljaju i kao poznate osobe koje trebaju novac. U zadnje vrijeme je bilo puno pokušaja prijevara i preko pošte. Prevaranti su stvorili web adresu koja je vrlo slična onoj Hrvatske pošte. I na Facebook Marketplaceu postoji niz prevarantskih oglasa koji čekaju da se netko uhvati za ‘udicu’. Putem oglasnika se javljaju porukom te im šalju poveznicu na lažnu stranicu na kojoj prodavatelj može podignuti novac.

Internetska prevara
Svaka treća prijevara na internetu neriješena: Čuvajte se lažnih poveznica i oglasa

Prevare na kućnom pragu

Prijevare postoje i u realnom, a ne samo virtualnom svijetu. Umirovljenici su tijekom edukacije poučeni kako se zaštiti od prevarantaa koji mogu pokucati na njihova vrata s ciljem da uđu u njihov dom i otuđe novac, nakit i druge vrijedne stvari. Glavni savjet glasi: Nemojte puštati nepoznate ljude u svoj dom.

Ranije smo pisali kako velik broj internetskih prijevara ostane nerazriješeno. U prvih sedam mjeseci 2024. godine, prema preliminarnim podacima MUP-a, prijavljena su 1.473 kaznena djela prijevare, dok je u istom periodu razriješeno njih 1.008 . Kaznenih djela računalnih prijevara u prvih sedam mjeseci 2024. godine prijavljeno je 1.086, dok je razriješeno tek 376 takvih kaznenih djela. Vidljivo je stoga da je postotak rješavanja računalnih prijevara nešto manji nego kod klasičnih prijevara.

Edukacije u sklopu kampanje ‘Web heroj’  nastavit će se i dalje na području Policijske uprave primorsko goranske. Zanimaju li vas dodatne informacije o samoj kampanji u cijeloj Hrvatskoj, više o tome pročitajte ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap