Rijeka prva pristupila Globalnoj mreži gradova prilagođenih starijima, evo što to znači
Grad Rijeka je prvi grad u Hrvatskoj koji je pristupio Globalnoj mreži gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi Svjetske zdravstvene organizacije. Svoje će aktivnosti tako Rijeka sada moći predstaviti i na svjetskoj razini, a jednako tako će se moći ujediniti u suradnji s drugim članicama. Ovo potencijalno znači i više programa za starije osobe.
Dobra vijest za sve starije osobe stiže iz Grada Rijeke. Naime, ovaj je Grad pristupio Globalnoj mreži gradova prilagođenih starijim osobama. To znači i mogućnost više sadržaja za njih.
Do sada je svoje aktivnosti Rijeka predstavljala kroz Europsku mrežu zdravih gradova, a sada će to raditi i na svjetskoj razini. Ova Globalna mreža trenutačno okuplja 1.606 gradova i zajednica iz 53 zemlje, a cilj joj je povezati gradove, zajednice i organizacije širom svijeta koji imaju zajedničku viziju da lokalnu zajednicu učine pogodnim mjestom za starenje.
Ovo će za Rijeku imati samo niz blagodati, a kontinuiranim članstvom u Europskoj mreži zdravih gradova u svim fazama od 1998. godine, Rijeka je stekla reputaciju jednog od pionira stvaranja okruženja prilagođenih dobi u Europi. Više je o aktivnostima Grada za starije rekao i sam gradonačelnik Marko Filipović. Tako postoji 16 klubova umirovljenika, a Grad surađuje i s Maticom umirovljenika. Na koji sve način Rijeka pomaže starijima smo pisali i u ovom tekstu.
– Socijalni program Rijeke obuhvaća brojne mjere pomoći osobama koje su posebno ekonomski ugrožene. Grad također izravno surađuje sa svojim starijim građanima blisko surađujući s najvećom lokalnom udrugom za starije osobe te financirajući neke njihove programe. Nadalje, Tematska skupina za zdravo starenje u okviru inicijative “Rijeka – Zdravi grad”, koju čine lokalni dionici čiji je rad usmjeren na povećanje zdravlja i dobrobiti starijih osoba, kao i predstavnici samih starijih osoba, omogućava izravni utjecaj na gradske politike, rekao je Filipović.