[REPORTAŽA] Starci poplavom odsječeni od svijeta: Čamcima im stižu kruh, mlijeko i lijekovi
S interventnim timom Crvenog križa obišli smo starce čije je kuće u mjestu Brkiševina na području Letovanića od ostatka svijeta odsjekla rijeka Kupa. Sami, stari i zaboravljeni u svojim domovima opkoljenima vodom ovise o svakodnevnom dovozu kruha, mlijeka i lijekova, a najveći vodeni val – tek čekaju. U njihova dvorišta uplovili smo čamcem.
Dramatična poplava na području Letovanića četvrti dan ne da mira mještanima, čije kuće brane pripadnici Hrvatske vojske i vatrogasci. Najveći „vodeni val“ tek iščekuju. Vodom opkoljene domove u Starom Brodu i Brkiševini s lijekovima, hranom i ostalim potrepštinama, do kojih sami ne mogu doći, svakodnevno obilaze djelatnici sisačkog Crvenog križa, Miro Smajo i Igor Čičak. Najteže je pritom starijim žiteljima sela Brkiševina do čijih smo kuća, inače cestovnim putem, doplovili. Kroz više od metra dubine uz potopljene ograde čamcem uplovljavamo u dvorište 76-godišnje bake Kate Perinić.
“Nije nam prvi put, prolazimo isto svake godine od 2014. kada je bilo najgore. Sva ta Kupa od Karlovca dolazi k nama. Imam svinje i ostalu živad, strah me je da sve ne završi u rijeci. Dok voda nije u kući, dobro je. U mirovini sam od kraja 80-ih godina, teško se više i sjetiti kada je to bilo. Imam 825 kuna poljoprivredne mirovine, živim od toga sama samcata. Obilaze me inače djeca i pomažu” – kaže baka Kata.
Kruhu i mlijeku razveselili su se i njezini susjedi, 74-godišnja Jaga i 83-godišnji Nikola Mioković.
“Već nam znači puno da nas dođete posjetiti i reći koju riječ, a kamo li ostalo. Odsječeni smo. Letovanić barem ima put i trgovinu, a mi nemamo ništa i ne možemo nikuda, a vi ste prvi novinar koji nam je došao. Svi uvijek snimaju samo Stari Brod jer je bliže. Živimo od poljoprivredne mirovine i vrta dok možemo, a imamo i djecu. Nismo se opskrbili na vrijeme jer nismo znali da će biti baš tako. Voda je brzo navrla i svakim je danom sve dublja. Osim toga, nemamo ni novca da kupujemo mjesec dana unaprijed. Svi smo tu stari, mladih nema” – kaže nam ovaj umirovljeni bračni par.
Nude nas pićem, ali mi žurno nastavljamo dalje. Stižemo do još jedne obitelji istoga prezimena, Božice i Branka Mioković.
“Ne stižu nam dobre vijesti, Kupa kod nas stalno raste. Više ne možemo u nju gledati. Bavili smo se poljoprivredom, a ja sam upravo zašla u mirovinu koja iznosi 1.050 kuna, a suprug ima vojnu pa je malo lakše. Uzgajamo povrće, imali smo i krave pa smo sireve pravili, držali pure za Božić, patke… Od mirovine ne možeš živjeti” – kaže gospođa Božica.
Do kuća nas je čamcem dovezao jedan od mještana, 65-godišnji Stjepan Perinić. Bolestan i sam, živi od socijalne pomoći i nešto zemlje. A za sigurnost našeg tima svake sekunde brinuo se mladi student Dino Grizelj koji se s vodenom stihijom kao spasilac Crvenog križa suočava – volonterski. S članovima interventnog tima, Nikolom Mrđenom i Lukom Blaževićem, cijeli dan proveo je prevozeći pomoć stanovnicima Starog Broda. Oni su odabrali onaj najteži dio posla. Netko mjeri šećer, kaže, a netko pliva u Kupi.
Stižemo i do umirovljenog Slavka Dobrinića.
“Eto, ja sam sa svojom mirovinom zadovoljan, pregura se nekako i sve je dobro dok redovno dolazi. Opskrbio sam se za par dana unaprijed prije poplave, ali kruh i mlijeko mi dobro dođu jer toga nema. Hvala što nas posjetite, da nam barem netko dođe” – kaže 75-godišnji Slavko koji je mirovinu zaradio u Institutu sisačke Željezare.
A dok se Kupe ovih dana svi užasavaju, njegov brat Josip priliku je iskoristio za ulov dva šarana koja će pripremiti kada stigne obitelj na Veliki petak.
Napokon stižemo i do posljednje kuće u kojoj nas sretna dočekuje 83-godišnja baka Jana.
“Budete i sutra došli? Mislila sam da ste me zafrkavali kada ste rekli da ćete i danas doći. Imam par kokoši, njih sam sklonila, ali izgleda da će ipak sve biti u redu. Stara sam pa ne mogu sama u trgovinu. Što god da se dobije, to je uvijek dobro. Kakve koristi ima od toga da plačem i brinem se?” – priča nam vedra starica Jana. Doktoru ne ide jer nema prijevoz, ali lijekove pije. I tako već deset godina, no zdravlje je ipak služi.
Uskačemo u čamac i vraćamo se rijekom do vozila, a makadamom i cestom, koju na nekoliko mjesta brane zečji nasipi i pumpe, stižemo do Letovanića.