Religioznost starijih: ‘Osjećali bi se bolje kad bi zdravstveni radnici razumjeli njihove duhovne potrebe’

Ana Kanazir
15. veljače 2025.
Novosti
A- A+

Što je populacija starija, to je i religioznija, a najveću važnost religiji pridaju stanovnici Slavonije. Osim toga, starije osobe su vrlo uključene u religiozno-duhovne aktivnosti, a voditelj Ureda Hrvatske biskupske konferencije za život i obitelj Petar Krešimir Hodžić je rekao kako bi se starije osobe osjećale bolje kad bi zdravstveni radnici mogli razumjeti i uzeti u obzir njihova uvjerenja i duhovne potrebe.

Umirovljenik sjedi u crkvi na crno-bijeloj fotografiji

Umirovljenik u crkvi | Foto: Pixabay

Na skupu ‘Starenje ili treća dob, palijativa i mentalno zdravlje’ pričalo se o važnim temama, a jedan od govornika je bio Petar Krešimir Hodžić koji je pričao o važnosti pastoralne skrbi o starijim osobama Crkve u Hrvatskoj. Govorio je o duhovnosti starijih, kao i o mentalnom zdravlju i vjeri.

Veća razina duhovnosti vodi do manje depresije

Starija ženska osoba u crkvi u rukama drži krunicu
Istraživanje otkrilo koliko su Hrvati zapravo religiozni, a postotak bi vas mogao iznenaditi

Voditelj Ureda Hrvatske biskupske konferencije za život i obitelj Petar Krešimir Hodžić je rekao kako starije osobe veliku pažnju pridaju religiji. Osvrnuo se kako je stanovništvo sve starije pa se do 2051. godine u našoj zemlji očekuje povećanje udjela starog stanovništva za 40,8 posto.

Postotak ispitanika iz Hrvatske kojima je religija važna u dobnoj skupini od 56 do 70 godina je 68,8 %, a od 71+ godina je 72,7 posto. Što je populacija starija, to je religioznija. Tako je religiozno 75 posto žena i 53,5 posto muškaraca. Najveću važnost religiji pridaju stanovnici Slavonije (76,5%), a najmanju stanovnici Istre i Primorja (41,7%). Veća razina duhovnosti dovodi do manje anksioznosti i depresije, a zbog više zadovoljstva životom, smisla života, dobrih društvenih odnosa i zbog psihološkog blagostanja, manji je strah od smrti, naveo je Hodžić, a piše ika.hkm.hr.

Općenito gledajući, oko 40 posto Hrvata je u nedavnom istraživanju otkrilo kako im je religija vrlo važna. Isti postotak osoba je priznalo da se moli svakog dana, a više možete pročitati ovdje.

Duhovnost zauzima sve više prostora u radu sa starijima

– Održavanje mentalnog zdravlja starijih osoba prioritet je za zdravstvene djelatnike i društva diljem svijeta. Starije osobe osjećale bi se bolje kad bi zdravstveni radnici mogli razumjeti i uzeti u obzir njihova uvjerenja i duhovne potrebe. U tome je važan pastoral bolesnika i zdravstvenih djelatnika, to ima i zdravstvene implikacije. Starije osobe su vrlo uključene u religiozno-duhovne aktivnosti, rekao je dr. Hodžić, dodavši da duhovnost zauzima sve više prostora u radu sa starijima u zdravstvenoj i socijalnoj skrbi.

U duhovnoj skrbi treba započeti duhovnom procjenom, važna je edukacija profesionalaca koji rade sa starijima, a kod planiranja djelovanja i donošenja odluka koje ih se tiču, treba uzeti u obzir duhovne potrebe starijih osoba, potaknuo je dr. Hodžić.

14 duhovnih potreba starijih osoba

Hodžić je na skupu ‘Starenje ili treća dob, palijativa i mentalno zdravlje’ naveo 14 duhovnih potreba starijih osoba. To su potreba za smislom, svrhom i nadom, potreba za transcendiranjem (nadilaženjem) okolnosti, za podrškom u nošenju s gubitkom, za kontinuitetom, za vrednovanjem i potporom religioznog ponašanja, za uključenjem u religiozna ponašanja, za osobnim dostojanstvom i osjećajem sposobnosti, za bezuvjetnom ljubavlju, za izražavanjem ljutnje i sumnje, za osjećajem da je Bog na njihovoj strani, za ljubavlju i služenjem drugima, za zahvalnošću, davanjem i primanjem praštanja te pripremom za smrt i umiranje. Dodao je i kako je pastoral starijih osoba odgovor na njihove duhovne potrebe.

Dodao je i kako je pastoral starijih osoba, njihovih obitelji i pastoral bolesnika povezan je i s radom Caritasa. U župama se ostvaruju kućne posjete pastoralnih djelatnika, podjela sakramenata, pobožnosti, susreti molitvenih i drugih skupina. U domovima za starije i nemoćne se služe mise, podjela sakramenata, pobožnosti, nude duhovno-vjerski sadržaji, ovisno o duhovniku. Pastoral starijih osoba provode i laički pokreti i zajednice, a prigodne sadržaje posreduju i mediji, prenosi ika.hkm.hr.

Učlanite se u mirovina.hr Viber grupu i budite u toku sa svim najbitnijim vijestima za umirovljenike. Pridružiti se možete klikom na link.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap