Ratni veterani traže da se ukine Dan antifašističke borbe kao praznik
Kako “zapapriti” Vladinu odluku o izmjenama blagdana i spomendana u Hrvatskoj? Način su našli ratni veterani, čiji je Saborski odbor na današnjoj sjednici predložio amandman. Njime traže da se Dan antifašističke borbe ukine kao praznik te umjesto toga uvede kao spomendan. To bi značilo da 22. lipnja više ne bi bio neradni dan.
Saborski odbor za ratne veterane na današnjoj je sjednici predložio amandman o novom Vladinom kalendaru blagdana i spomendana. Naime, Vlada je usvojila novi prijedlog Zakona o blagdanima i spomendanima i neradnim danima. Time se Dan neovisnosti 8. listopada ukida, a umjesto njega uvodi se novi blagdan – Dan sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Njega ćemo obilježavati 18. studenoga, na obljetnicu pada Vukovara. Tako će 8. listopada postati radni, kada će se kao spomendan obilježavati Dan Hrvatskog sabora.
Vratiti Dan neovisnosti, a ukinuti “antifašiste”
Veterani traže da se 8. listopada i dalje obilježava kao državni blagdan, Dan neovisnosti. Umjesto toga, radni dan kao spomendan postao bi 22. lipnja kada obilježavamo Dan antifašističke borbe. Za ovakav prijedlog veterana njihov Saborski odbor glasovao je gotovo jednoglasno s devet glasova, uz jedan suzdržani nezavisnog Zdravka Ronka.
Kako je kazao šef Odbora Josip Đakić, veterani nisu dali objašnjenje za takav prijedlog, osim da smatraju da bi 8. listopada trebao ostati blagdan, zbog svega što se taj dan dogodilo i zbog toga što je na taj dan pokušan atentat na državni vrh, piše T portal.
Također, veterani predlažu da 18. studenoga bude Dan sjećanja na žrtve velikosrpske agresije u Domovinskog ratu, umjesto kako je predloženo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata.
Prijedlog je “i kukavički i domobranski”
Dio HDZ-a podržava ovu incijativu, a o svemu se vrlo brzo na društvenim mrežama oglasio i SDP. Iz stranke su poručili da su se partizani izborili za slobodu, solidarnost, pravdu i jednakost, vrijednosti antifašizma koji je temelj moderne Europe i hrvatskog Ustava, a Dan antifašističke borbe je s pravom državni praznik.
“Taj prijedlog je apsolutno neprihvatljiv, ali pomalo i kukavički i domobranski. Trebali su predložiti da se potpuno makne iz kalendara jer vjerojatno to o njemu misle, a ne da se svede na spomendan. Mislim da je riječ o tome da stranačka desnica malo provocira i uzvraća udarac Andreju Plenkoviću, ali to je njegov problem, a mogao bi postati i problem države” – rekao je za T portal Arsen Bauk.