Ralje kod Makarske: Morski pas koji je snimljen nije modrulj, nego opasnija vrsta

Jasmina Grgurić Zanze
10. lipnja 2019.
Novosti
A- A+

Sezona kupanja je počela, a otvorile su je i – ralje. Nedaleko od makarske obale u subotu je snimljen veliki morski pas. Video je snimio njemački turist Michael Braun dok je s obitelji plovio morem na području Makarske rivijere, a na društvenim mrežama snimku je objavila stranica Cro2Go. Prizor djeluje zastrašujuće, a iako je isprva rečeno kako je riječ o modrulju, stručnjaci su upozorili da se radi o agresivnijoj vrsti koja u Jadranu nije viđena 40 godina.

“Modrulj, poput veće i poznatije Velike bijele psine privučen krvlju može zabunom napasti ljude. Napadi su rijetki pa se modrulj smatra potencijalno opasnim morskim psom” – napisali su uz objavu.

No, stručnjaci za morski svijet i oceanografi ubrzo su postali podijeljeni u mišljenjima, a veći dio njih upozorio je da se ne radi o modrulju, nego o vrsti “mako”. Zbog šiljaste njuške i velikih oštrih zuba mako je u Hrvatskoj poznatiji kao “kučak”, “dugonosa” i “iglozuba” psina. Iako se hrani ribama, ukoliko mu se pruži prilika, može napasti i ljude. Najveći primjerak uhvaćen je kod francuske obale, bio je dugačak 4,45 metra.

Najveća brzina psa kučka je čak 74 km/h, a u prosjeku narastu do oko 3,2 metra te teže između 60 i 135 kilograma. Sudeći po snimci, takav je upravo i ovaj makarski primjerak. Ova vrsta posljedni je put u Jadranskom moru viđena 1972. godine.

Špicasta njuška, vretenasto tijelo, veličina i zaobljenost prsne peraje, položaj i oblik leđne peraje, boja, način plivanja, zadebljanje repa i procjena dužine otkrili su da se ipak radi o makou.

“Premda se možda analizom snimke ne bi dalo zaključiti na prvu o čemu se radi, sistemom eliminacije ostalih potencijalnih vrsta može se doći do zaključka kako se radi o morskom psu mako. O ovoj vrsti smo već pisali puno puta jer se vratila u Jadran nakon više od 40 godina izbivanja, tj. u tom razdoblju službeno nije viđena. Prošle godine izašao je i znanstveni rad na tu temu i svi se autori slažu o čemu se radi na ovoj snimci. Isto su nam potvrdili i poznavatelji morskih pasa iz Italije” – navodi Podvodni.hr. 

Inače, morski pas mako spada u agresivnije vrste, odgovorne za ukupno 40 zabilježenih napada na ljude u svijetu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap