Radnika sve više, ali i umirovljenika: Pogledajte odnos onih koji rade i primaju mirovinu
Sve je više građana koji rade, ali i onih koji su u mirovini pa taj odnos sada pleše u omjeru 1,4. Premda ne zvuči bajno da za naše mirovine zarađuje manje od dva radnika, najbolja je to brojka još od 2007. godine, premda uz minimalan skok. Najviše je zaposlenih u trgovini, prerađivačkoj industriji i građevini, a tu sliku zrcali i više od 33.000 umirovljenika koji rade do polovine radnog vremena.
Hrvatska je krajem studenoga imala 1.702,042 zaposlenih. Prvi rezultati Zavoda za mirovinsko osiguranje pokazuju nastavak pojačanog zapošljavanja i to za 2,65 posto u odnosu na lani, odnosno 5,26 posto više nego 2022., dok je radnika 7,51 posto više nego 2021. godine. S druge strane, sve je više i umirovljenika, što utječe na odnos ove dvije skupine. Inače, oko 139.000 zaposlenih stariji su od 60 godina.
Odnos radnika i umirovljenika najbolji od 2007. godine
Omjer radnika i umirovljenika pao je krajem listopada na 1,40, jer je broj korisnika mirovina tada skočio na rekordnih 1.228,501. Po omjeru radnika i umirovljenika Hrvatska je dosegla razinu iz 2007., nakon čega je uslijedio pad sve do ove godine kada je omjer skočio do maksimalnih 1,42, o čemu smo po županijama detaljno pisali ovdje.
Više od pola milijuna zaposlenih radi u trgovini i prerađivačkoj industriji, po četvrt milijuna u svakoj od ove dvije djelatnosti. Po brojnosti radnika slijedi građevina s više od 151.500 zaposlenih, dok ih je u obrazovanju oko 127.600. Zanimljivo je kako najveći skok radnika bilježi upravo građevina, što se pak može objasniti s nekoliko kretanja na tržištu, između ostaloga obnovom nakon potresa, pojačanim ulaganjima države, ali i cijenama na tržištu nekretnina.
Građevina u procvatu i među starijim radnicima
Građevina ima 10.430 radnika više nego lani, dok ih je u socijalnom osiguranju 5.583 više. Za gotovo toliko porastao je i broj zaposlenih u zdravstvenoj zaštiti i socijalnoj skrbi, a povećanje od oko 5.000 bilježi i prijevozništvo i skladištenje.
Ne treba zaboraviti ni na građane koji i primaju mirovinu i rade, a i njih je sve više. Brojka je po prvi put prešla 33.000 umirovljenika zaposlenih do polovine radnog vremena. Pojačano zapošljavanje događa se na najzastupljenijim poslovima poput trgovine, građevine, prerađivačke industrije, ali i stručnih djelatnosti. Isto tako, sve je više umirovljenika koji rade u zdravstvu i obrazovanju, o čemu smo pisali ovdje.