Put preko granice: Dobro je znati koliko hrane, ali i ostalih stvari, može ponijeti

Ivana Moslavac
15. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

U božićno vrijeme mnogi putuju ili primaju goste koji žive izvan Hrvatske. Često se nose meso, kolači, alkohol, čokolade i ostale slastice, no količine su ograničene. Primjerice, meso se iz susjednih zemalja ne smije nositi u osobnoj prtljazi, dok jedna osoba sa sobom smije ponijeti do dva kilograma jaja ili meda. Osim toga, bitno je znati koji lijekovi  i u kojoj količini se smiju prenijeti preko granice.

Stariji vozač

Stariji vozač | Foto: Pixabay

U blagdanskom mjesecu mnogi putuju preko granice te rodbini donose poklone koji su često upravo hrana. Posebno smo izdvojili što je moguće unijeti iz susjednih zemalja Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Kosova. Inače, putovanja su vrlo korisna, a prema jednom australskom istraživanju mogu usporiti starenje, a o tome smo pisali ovdje.

Jedna osoba može unijeti do dva kilograma jaja

Stariji bračni par s ruksacima na leđima na izletu
Novo istraživanje otkrilo kako putovanja mogu usporiti proces starenja

– Sadržaj osobne prtljage podrazumijeva i ostalu robu, koja ne ulazi u navedenu kategoriju osobnih stvari potrebnih za putovanje. To su primjerice prehrambeni, higijenski i slični proizvodi za osobnu uporabu, predmeti opće uporabe, potrošačka elektronika, suveniri, predmeti kućanstva, luksuzni predmeti, odjeća, obuća, piše na stranicama Ministarstva financija, a prenosi carina.gov.hr.

Postoje i količinska ograničenja i zabrane uvoza hrane životinjskog podrijetla koju putnici u osobnoj prtljazi mogu unositi bez pregleda graničnog veterinarskog inspektora. Navedena ograničenja i zabrane odnose se i na male pošiljke robe koje se šalju fizičkim osobama (poštom ili kurirskom uslugom) i nisu namijenjene stavljanju na tržište. Primjerice, uvoz mesa, mlijeka i njihovih proizvoda nije dopušten iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Kosova.

Proizvode ribarstva iz tih je zemalja moguće unijeti 20 kilograma po osobi. To uključuje svježu, sušenu, kuhanu, osoljenu ili dimljenu ribu i određene ljuskare ili mekušce poput kozica, rakova, neživih dagnji i neživih kamenica, pod uvjetom da je svježoj ribi izvađena utroba. Zatim, drugi proizvodi životinjskog podrijetla poput meda, jaja i proizvoda od jaja u te je zemlje moguće unijeti dva kilograma po osobi. Za kruh, kolače, čokolade i slastice ne postoji ograničenje.

Korisno je znati i ograničenja za unos lijekova

Osim hrane, bitno je znati da je unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće u količinama potrebnim najviše za liječenje do mjesec dana, uz uvjet da su odobreni od nadležnih tijela zemlje proizvođača i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije, odnosno prijepisa povijesti bolesti ili potvrde liječnika.

Unošenje lijekova koji sadrže drogu, također za osobne potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za liječenje do najviše 5 dana, i to također uz posjedovanje medicinske dokumentacije, iz koje proizlazi neophodnost uzimanja odnosnoga lijeka; preslike recepta za lijek, prijepisa povijesti bolesti ili ovjerene liječničke potvrde.

Uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja (BiH, Srbija, Crna Gora i Kosovo) podliježe zabranama i ograničenjima uvoza sukladno posebnim propisima EU o uvozu biljaka i biljnih proizvoda koji su doneseni kako bi zaštitili biljke u EU i održali ih zdravima. Na stranicama Carinske uprave nalazi se i popis biljaka čiji je unos u EU zabranjen.

Ograničeni unos duhanskih proizvoda i alkohola

Što se tiče prijenosa duhanskih prerađevina putem cestovnog i željezničkog prometa, može se unijeti 40 cigareta, 20 cigarilosa, 10 cigara, 50 grama duhana za pušenje. Također se može unijeti alkohol i alkoholna pića, alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola većim od 22 posto vol. ili nedenaturirani etilni alkohol s udjelom alkohola od 80% vol. i više u količini od jedne litre.

Zatim, alkohol i alkoholna pića s udjelom alkohola 22 posto vol. i manje može se unijeti do dvije litre. Više informacija o unosu hrane i ostalih proizvoda životinjskog podrijetla možete naći u pridruženom informativnom letku Ministarstva poljoprivrede, Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane te na stranici Europske unije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap