Inflacija i dalje usporava: Prva procjena indeksa potrošačkih cijena kaže da u srpnju iznosi 2,3 posto
Stopa inflacije u srpnju u Hrvatskoj je iznosila 2,3 posto, dok je u lipnja bila na istoj razini. Pored toga, zabilježen je i rast potrošačkih cijena od 2,3 posto, a niže od toga je jedino bilo u lipnju 2021. godine kada je iznosio dva posto. U srpnju su cijene usluga na godišnjoj razini bile 5,8 posto, kao i cijene hrane, pića i duhana koje su na razini od 1,9 posto. Tome treba dodati da cijene energije iznose -0,1 posto, a industrijskih neprehrambenih proizvoda 0,7 posto.
Prva procjena indeksa potrošačkih cijena objavljenja je na stranicama Državnog zavoda za statistiku. Stopa inflacije u Hrvatskoj je u srpnju ove godine iznosila 2,3 posto u odnosu na srpanj 2023. godine. Isto tako, stopa inflacije u Hrvatskoj je u odnosu na prošli mjesec, lipanj, ostala na istoj razini.
Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u srpnju 2024. u odnosu na srpanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 2,3% https://t.co/r2lh0Dyz72
— StatistikaHR (@StatistikaHR) July 31, 2024
Sagledavajući je na godišnjoj razini, inflacija je nastavila usporavati. Na to ukazuju podaci prema kojima je ona iznosila 3,7 posto u travnju, 3,3 posto u svibnju i 2,4 posto u lipnju. Tome treba dodati i kako je u srpnju zabilježen rast potrošačkih cijena od 2,3 posto, što je najniža razina još od lipnja 2021. godine, kada je iznosio dva posto.
Ako promatramo procijenjenu godišnju stopu promjene, prema glavnim komponentama indeksa, odnosno posebnim agregatima, ona za usluge iznosi 5,8 posto, za hranu, piće i duhan 1,9 posto, za industrijske neprehrambene proizvode bez energije 0,7 posto i za energiju -0,1 posto. S druge strane, porast stope promjene na mjesečnoj razini procjenjuje se za komponente energije, za 2 posto, usluge, za 1,9 posto, te Hrana, piće i duhan, za 0,2 posto. Istodobno je, prema prvoj procjeni, pad stope procijenjen za komponentu Industrijski neprehrambeni proizvodi bez energije, za 3,2 posto.
Potrebno je naglasiti kako će konačni podaci indeksa potrošačkih cijena u srpnju 2024. prema klasifikaciji ECOICOP (klasifikacija individualne potrošnje prema namjeni – European Classification of Individual Consumption according to Purpose) biti objavljeni 16. kolovoza 2024. godine. Podsjećamo kako smo pisali o izlaganju u Saboru zastupnika Borisa Lalovca. On je u nastavku objasnio kako inflacija utječe na umirovljenike te je poručio kako država ima novac kojim može i mora podići mirovine. Više o tome možete pročitati ovdje.