Prosvjedi diljem Makedonije: Umirovljenici imaju samo jedan zahtjev, njihovi predstavnici tvrde da su instrumentalizirani
Nakon najave usklađivanja mirovina od 6,8 posto, umirovljenici se okupljaju na ulicama gradova diljem Sjeverne Makedonije tražeći linearno usklađivanje mirovina u iznosu od 3.500 denara (56,77 eura). S druge strane Stranka umirovljenika tvrdi da je oporba instrumentalizirala umirovljenike kako bi oslabili trenutnu vlast, a Sindikat umirovljenika je pozvao na prekid prosvjeda i rješavanje svih pitanja institucionalnim putem.
Čini se kako se situacija s mirovinama u Makedoniji poprilično zahuktala. Naime, nakon što je tamošnja ministrica rada i socijalne skrbi, Jovanka Trenčevska najavila rujansko usklađivanje od 6,8 posto, brojni su umirovljenici prestali s upozorenjima da su mirovine same po sebi već preniske te da je usklađivanje neadekvatno jer ne prati kretanje inflacije. Umjesto toga, organizirali su prosvjede diljem Makedonije.
Najprije su se u Prilepu okupili ispred tamošnje Udruge umirovljenika tražeći linearno usklađivanje u znatno većem iznosu od predviđenog, o čemu smo već pisali. Smatraju da ako ima novca za povećanje plaća u javnim službama, da ima i za povećanje mirovina, koje trenutno u prosjeku iznose 311,53 eura.
‘Umirovljenici su instrumentalizirani’
No, ova priča dobiva zaplet. Tamošnja Stranka umirovljenika smatra da su prosvjednici instrumentalizirani te da ih druge političke stranke koriste u političke svrhe, odnosno za destabilizaciju trenutne vlasti.
– Stranka umirovljenika pažljivo je pratila prosvjede grupa umirovljenika, posebice u vezi s iskazanim zalaganjem za povratak na način usklađivanja mirovina kao za vrijeme vladavine VMRO-DPMNE-a, zbog čega izražavamo zabrinutost da ova politička stranka ponovno manipulira i pokušava se dodvoriti neinformiranim umirovljenicima u funkciji svoje političke agende koja ne nudi nikakve stvarne i povoljne pogodnosti umirovljenicima, istaknuli su iz Stranke umirovljenika u priopćenju koje prenosi Opserver.
Pozvali su umirovljenike da ne nasjedaju na političke provokacije, već da se i sami uvjere kako vlast, u kojoj je i Stranka umirovljenika, čini najbolje za njih. Tvrde kako je prema njihovim analizama ispalo da je “sadašnji model usklađivanja mirovina koji prati troškove života i rast plaća je najrealniji i najpovoljniji za sve korisnike mirovina”. Ipak, dodaju kako treba naći još povoljnije rješenje za umirovljenike s najnižim mirovinama.
– U funkciji tog cilja, skupina na koju se Stranka umirovljenika usredotočila su korisnici najnižih mirovina, zbog čega smo unutar koalicije pokrenuli inicijativu i započeli razgovore s Vladom o donošenju novog zakonskog rješenja za određivanje dostojanstvenog iznosa mirovine; minimalne mirovine, koja bi u danim okolnostima korisnicima osigurala sigurniji život, a da pritom ne bi bila ugrožena stabilnost mirovinskog sustava i redovita isplata mirovina. Stranka umirovljenika pripremila je i prijedlog mjera solidarne novčane potpore umirovljenicima s primanjima do prosječne mirovine, kao rješenje koje bi se primjenjivalo u svim slučajevima kada bi bila ugrožena egzistencijalna stabilnost ovih korisnika mirovina, naveli su.
‘Trebamo izaći i prositi na ulici’
Njihovi pozivi i zakonski prijedlozi nisu pali na plodno tlo. Naime, stranka je priopćenje objavila u nedjelju, a već u ponedjeljak su na ulice izašli umirovljenici u Tetovu. Smatraju da država ignorira njihov zahtjev za linearnim povećanjem mirovina od 3.500 denara (56,77 eura) i dodaju da ih je sadašnji model usklađivanja mirovina doveo na prosjački štap. S druge strane, dodaju, sebi su basnoslovno podigli plaće.
– Pa kako su mogli povećati plaće za 78%? Našli su kako brzo dignuti plaće, pa neka nađu kako dići mirovine. Svjesni smo da su oni koji su otišli u mirovinu s visokim mirovinama uplaćivali veće doprinose, ali sada smo svi umirovljenici isti i neka povećanje bude linearno, tržište je za sve isto. Nitko u trgovini ne pita koliku ja imam mirovinu, a oni koji imaju veću mirovinu neka misle da smo i mi ljudi koji moraju živjeti, a oni će uvijek imati veću mirovinu. S europskom zastavom doneseni su mnogi zakoni, pa tražimo i da se promijeni zakon s europskom zastavom i da nam se linearno povećaju mirovine. Treba misliti i na one koji primaju mirovinu od 10.000 ili 11.000 denara (162,21 ili 178,43 eura) i trebaju im lijekovi, a lijekovi su skupi, rekao je jedan od prosvjednika za Sloboden pečat.
Drugi je dodao da “trebamo izaći i prositi na ulici, to nam je preostalo”. Drži da svaki umirovljenik ne bi trebao imati mirovinu nižu od 20.000 denara (324,42 eura).
Zanimljivo, i makedonski Sindikat umirovljenika pozvao je predstavnike Udruga umirovljenika iz cijele zemlje da ne prosvjeduju. Smatraju da se problemi umirovljenika trebaju rješavati na institucionalnoj razini. Čak su donijeli i preporuke i mišljenja o zahtjevu za linearnim usklađivanjem mirovina. Kažu kako do njega neće doći ako ga Vlada ne prihvati, a Sobranje (Sabor, op.a.) ne usvoji.
Spominju se masovniji prosvjedi
No, to kao da je izazvalo dodatni revolt kod starijih Makedonaca pa su tijekom utorka održani prosvjedi u Kumanovu i Negotinu. U srijedu su se, pak, umirovljenici okupili ispred Sobranja, u Parku žena u Skoplju. Tvrde da nije riječ o stranačkom, već egzistencijalnom prosvjedu.
– Podići minimalnu mirovinu, obavezno i što prije. Iznos minimalne mirovine trebao bi biti jednak iznosu minimalne plaće. Drugi zahtjev je, također vrlo opravdan, da povećanja budu linearna, a ne postotna. Za sve umirovljenike po 3.500 denara za svaku povišicu, i za najmanju i za najveću mirovinu. Ne bi trebalo biti razlike. Činjenica da su se u to vrijeme plaćali doprinosi, što se često spominje, to je bilo da bi se dobile veće mirovine. Ipak, umirovljenik je umirovljenik. Ne pridonosi više, nema razloga za kategorizaciju visine usklađivanja. Trgovine su za sve iste, cijene su za sve iste, zdravstvene usluge su iste. Sve je potpuno isto. Dakle, nema razloga da postoji razlika. Slušamo ministricu rada i socijalne skrbi, slušamo predsjednicu Sindikata umirovljenika s argumentima koji nas se ne tiču. Nema se više što institucionalno čekati, pa trebalo je ovo, trebalo je ono. Sad je kasno, rekla je za Kanal 5 organizatorica Suzana Škof.
Umirovljenici su ponovno posvjedočili da im je sve teže živjeti zbog poskupljenja energenata, a naročito hrane. Ipak, unatoč pokušajima političkih stranaka i umirovljeničkih predstavnika, složni su u traženju svojih zahtjeva. Ali, to nije sve. Najavili su i masovniji prosvjed umirovljenika iz nekoliko gradova.