Program Mosta: Gotovo ništa za umirovljenike, ali bi pomrsili račune mirovinskim fondovima
Most je jučer objavio i predstavio svoj program “Hrvatska se budi”. U njemu nema previše stvari koje bi direktno pomogle sadašnjim umirovljenicima, a fokus su radije stavili na mirovinski sustav. Žele manje naknade obveznim mirovinskim fondovima i ulaz novih mirovinskih fondova na tržište.
Most je jučer predstavio svoj program “Hrvatska se budi”, a mi smo pogledali što planiraju napraviti s umirovljenicima i mirovinskim sustavom.
U drugom poglavlju programa “Demografska politika za obitelj” predlažu izmjene zakonskih odredbi o rodiljnim i roditeljskim potporama u smislu da roditelji primaju punu naknadu jednaku njihovoj plaći tijekom cijele prve godine života djeteta.
Kod roditelja koji pak imaju troje i više djece, kao i blizance, ostavili bi mogućnost roditeljskog dopusta u trajanju tri godine, ali i mogućnost da se nakon što dijete navrši godinu dana života vrate na posao i uz plaću primaju mjesečnu naknadu u iznosu od 2.328 kuna. Također, roditeljski dopust bi prema prijedlogu Mosta mogli koristiti bake i djedovi, a u tom bi slučaju primali naknadu od 2.328 kuna.
“Ovim prijedlozima omogućujemo prvenstveno majkama da se uz roditeljstvo mogu i profesionalno ostvariti u svijetu rada (…)
Time omogućujemo manje prekida u radnom odnosu te veći broj godina radnog staža za žene, što će u budućnosti smanjiti razlike u mirovinama i sniziti rizik od siromaštva u starijoj dobi”, stoji u programu Mosta.
Kvalitetan i održiv mirovinski sustav
Treće poglavlje programa u potpunosti je posvećeno mirovinskom sustavu, a tek posljedično i umirovljenicima.
“Nepostojanje brige za demografske probleme, iseljavanje stanovništva i općenito sve gora gospodarska situacija u našem društvu, ima za posljedicu da nam se u ovom trenutku gotovo izjednačio broj zaposlenih i umirovljenika (1,22:1). Godišnje za isplatu mirovina nedostaje 18 mlrd. kuna s tendencijom rasta”, navode iz Mosta.
Jedino rješenje za to je ozbiljan rast BDP-a (minimalno 4 % i više), porast zapošljavanja, zaustavljanje odljeva stanovništva i zaokret u demografskim trendovima.
Mostovci se okomili na mirovince
U kratkom roku, nude sljedeća rješenja za poboljšanje mirovinskog sustava.
Smanjene naknade obveznim mirovinskim fondovima
U Mostu bi smanjili naknadu za troškove poslovanja mirovinskim fondovima. Navode podatak da od ukupno ušteđenog novca u II. mirovinskom stupu samo za naknadu i upravljanje i naknadu depozitaru na godišnjoj razini fondovi uzmu oko 350 milijuna kuna.
Lakša mobilnost između fondova
Smatraju da među fondovima (kojih je u državi četiri) nema dovoljno natjecanja. Pojednostavili bi mogućnost mijenjanja fonda u 2. stupu za građane. Ako to netko želi napraviti danas, mora platiti svoj transfer iz jednog fonda u drugi.
“Ovo je vrlo jednostavna, ali iznimno efikasna mjera kojom bi se zaoštrila kompetitivnost između obveznih mirovinskih fondova i dokinula komotnost poslovne pozicije obveznim fondovima.
Ovakav prijedlog mora omogućiti našim građanima da, uslijed nezadovoljstva odabranim mirovinskim fondom, mogu jednostavno i sigurno prebaciti svoja sredstva u drugi mirovinski fond”, stoji u programu.
Liberalizacija tržišta obveznih mirovinskih fondova
Most smatra kako treba dopustiti ulazak novih fondova na tržište:
“Potrebno je ukinuti oligopol četiri obvezna fonda na hrvatskom tržištu uz zaoštravanje konkurencije. Konkurencija je najbolja mjera kako bi obvezni mirovinski fondovi promijenili svoj ulagački pristup i tako ostvarivali veće prinose svojim članovima.
Delimitiranje maksimalne osnovice za doprinos od 15% u I. stupu
U Mostu smatraju kako s uplatama u I. stup međugeneracijske solidarnosti svi moramo solidarno sudjelovati u podmirenju obveza na jednak način:
“Stoga želimo ukinuti maksimalnu osnovicu za plaćanje doprinosa kako bi i ona čija mjesečna primanja premašuju iznos od šest prosječnih plaća participirali u punjenju mirovinskog fonda odvajajući 15% od svojih ukupnih primanja”, zaključna je točka Mostovih planova za mirovinski sustav.
Socijalna politika
Veća ulaganja u zdravstvenu skrb, zaštitu starih, zaštitu nezaposlenih, zaštitu obitelji i djece te borba protiv siromaštva – tako u startu opisuju svoju socijalnu politiku.
Borbu protiv siromaštva, smatraju u Mostu, treba voditi da bude u skladu s mjerama iz Europskog stupa socijalnih prava.
“Most smatra da je borba protiv siromaštva jedan od važnih nacionalnih prioriteta. Zato će strategije Mosta u smjeru borbe protiv siromaštva biti usmjerene na podizanje životnog standarda primjerenim novčanim naknadama”, piše u programu.
Smatraju da osobitu pozornost treba pokloniti brizi za starije i nemoćne koji na smještaj u domovima za starije danas čekaju gotovo cijelo jedno desetljeće, a da pri tomu nemaju dovoljno materijalnih mogućnosti podmirivati troškove smještaja u domovima bez pomoći obitelji.