Pripremite kokice: Sabor u četvrtak raspravlja o ‘reformi’ mirovinske reforme
Ovoga tjedna trebala bi biti zaključena saga oko mirovinske reforme. Epilog je to uspješno provedene referendumske inicijative “67 je previše”. Sa 700.000 potpisa građana srušena je djelomično mirovinska reforma. Zakon o mirovinskom osiguranju mijenja se ni godinu dana kasnije, uz izmjene paketa zakona o radu. Mirovina sa 65 umjesto 67 godina, manja penalizacija prijevremenih umirovljenika, ali i dulji ostanak na tržištu rada za one koji to žele glavne su promjene. Rasplet počinje u četvrtak u Hrvatskom saboru.
Ovoga četvrtka u Saboru će zastupnici raspravljati o izmjenama Zakona o mirovinskom osiguranju te pratećem paketu šest zakona o radu; Zakona o radu, Zakona o državnim službenicima, Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj samoupravi, Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi te Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju.
Bonusi, otpremnine, bolovanja, bojkotiranje mladih…
Izmjenama paketa zakona o radu redefiniraju se uvjeti za dulji ostanak na tržištu rada do 68. godine svim radnicima koji to žele. Poslodavac ih mora zadržati ili im isplatiti otpremninu, a za svaki mjesec duljeg rada bit će nagrađeni bonusom na mirovinu od 0,34 posto. Raditi prema dogovoru s poslodavcem mogu nakon 68. godine, do 70, što im donosi 12,12 posto, odnosno 20,4 posto veću mirovinu. Svi ostali u mirovinu će moći sa 65 godina.
Javno savjetovanje o izmjenama zakona završilo je prije tjedan dana, uz negodovanja i sindikata i poslodavaca. Potonji smatraju da nove zakonske odredbe idu upravo njima na štetu, zbog troškova otpremnina i bolovanja. Dio zamjerki išao je i u smjeru da će dulji rad starijih profesora i znanstvenika spriječiti mlade u napredovanju.
Očekuju se amandmani, glasovanje neizvjesno
Sindikati su pravednu zadovoljštinu vidjeli jedino u raspisivanju referenduma, ali svi zahtjevi su i ovako prihvaćeni. Osim vraćanja uvjeta za mirovinu na 65 godina, među njim su i snižavanje penalizacije sa 0,3 na 0,2 posto po mjesecu ranijeg umirovljenja te usporavanje prijelaznog razdoblja za umirovljenje žena.
U petak slijedi izjašnjavanje o predloženim amandmanima, kojih će svakako biti. Jedan od njih priprema i HSU kako bi se ispravila nepravda nanesena tisućama umirovljenika koji su u mirovinu otišli ove godine po nepovoljnijim uvjetima. Glasovanje će početi u 12 sati, a ishod je ovoga puta doista teško predvidjeti s obzirom na krizu u vladajućoj koaliciji.