Princ Charles tvrdi kad bi se više starijih bavilo jogom, da bi manje ‘sisali’ zdravstveni proračun
Joga je skupni naziv za grupu fizičkih, mentalnih i duhovnih vježbi ili disciplina, a potječu iz Indije. Sada je princ Velike Britanije pozvao starije Britance da se bave jogom, govorivši im da će uz pomoć joge manje vremena provoditi u bolnicama te da će biti zdraviji. Između ostaloga, naglasio je kako bi to dovelo i do ušteda u “dragocjenom i skupom” sustavu zdravstvene brige.
Princ Walesa i nasljednik krune Ujedinjenog Kraljevstva bio je na tematskoj Joga Konferenciji gdje je dao svoju potporu širenju joge u UK.
“Već tisuće i tisuće godina milijuni ljudi su iskusili jogu i njenu mogućnost da poboljša kvalitetu života. Razvoj terapeutske joge koja leži na znanstvenim spoznajama je, ja vjerujem, odličan primjer kako joga može doprinijeti zdravlju i liječenju.
Ona ne pomaže samo pojedincu, nego i široj zajednici jer će pomoći ta uštedimo dragocjene i skupe resurse u zdravstvu koji će onda moćpi otići tamo gdje je najpotrebnije”, izjavio je Charles.
Princ je već dugi niz godina zagovornik alternativne medicine
Princ Charles je, inače, već dugi niz godina zagovornik alternativne medicine i alternativnih terapija, a njegova nova snaha Meghan Markle je također oduševljena jogom. Između ostalog, humanitarna fondacija princa Charlesa već financira programe joge u britanskim zatvorima, jer ona pomaže rehabilitiranju kriminalaca.
Logika je jednostavna – joga ima dokazano pozitivan učinak na zdravlje. Kada radite poze u jogi, istežete mišiće i to vam omogućuje veći stupanj mobilnosti. S dovoljno vježbe, učvrstit će vam ključne mišiće koje vam štite unutarnje organe i kralježnicu, a postat ćete i fleksibilni.
Charlesova logika je sljedeća: ako neki pojedinac bude bolje pazio na svoje zdravlje (pomoću joge), neće toliko često oboljevati i odlaziti u bolnicu na skupe tretmane.
Postoji dovoljno dokaza o učincima joge
Na konferenciji su pričali o planovima NHS (njihova inačica HZZO-a) da poveća proračun, a liječnici bi u budućnosti mogli prepisivati terapije koje nisu nužno dio tradicionalne medicine – poput joge.
Duncan Selbie, Izvršni direktor u jednom engleskom tijelu koje brine o javnom zdravstvu (PHE) na konferenciji je rekao sljedeće:
“Dokazi su poprilično jasni… joga je intervencija na tijelo i aktivnost koja jača naše zdravlje i znamo kako i zašto tako dobro djeluje.”
Između ostaloga, joga ojačava tijelo, fleksibilnost, ravnotežu, a zbog meditativnog načina na koji se izvode vježbe – smanjuje stres, tjeskobu i pomaže kod depresije.
Joga se već naveliko vježba širom UK, a u posljednjih nekoliko godina sve više domova za starije uzima jogu kao temelj vježbe za svoje korisnike. Joga se može izvesti na više načina, tako da postoji i “sjedećka” joga!
Akademici su nedavno objavili istraživanje vrijedno 1.4 milijuna funti koje je trajalo četiri godine u kojem su analizirali utjecaj joge na ljude starije od 65 godina koji imaju niz zdravstvenih prepreka karakterističnih za njihovu dob.
U njemu su naveli kako čak 70 posto proračuna u zdravstvu odlazi na liječenje kroničnih bolesti starijih ljudi, a htjeli su saznati kako točno joga može pomoći u cijelom procesu. Došli su do računice kako bi u sustavu zdravstva napravili znatne uštede kada bi pacijenti u većim brojevima upisali nekakav prilagođeni joga program, a time bi se i manje oslanjali na lijekove.