Umirovljenicima nedostaju kune: ‘Ono što je nekad bilo pet kuna, sad je kao 10’
Prošlo je dvije godine otkako je kuna nestala iz novčanika svih u Hrvatskoj. Prije dvije godine, točnije 1. siječnja 2023. uveden je euro koji je doveo do drastičnih poskupljenja koja rijetko čija mjesečna primanja mogu pratiti. Posebno su ugroženi umirovljenici jer zbog niskih mirovina, stalno moraju razmišljati kako će preživjeti mjesec. Svoju su nam zabrinutost potvrdili na Dolcu gdje smo ih pitali što misle o euru i nedostaju li im kune. Odgovore smo pretočili u kratki video.
Prije dvije godine euro je zamijenio hrvatsku kunu. Od 1. siječnja 2023., otkako je u Hrvatsku došao euro, poskupljenje su osjetili svi, a posebno umirovljenici s niskim mjesečnim primanjima. Na Dolcu smo o tome razgovarali sa starijima koji su nam otkrili da im kune nedostaju, a s nama su podijelili i što misle o euru.
‘Kad dođe eur’, dođe duplikat’
– Jako nedostaju. Jer ovo se i očekivalo, to je bilo u svakoj zemlji: kad dođe eur’, kreće duplikat. Ono što je bilo pet kuna, sad je 10. Tako se i kod nas dogodilo, to je bilo za očekivati. Mada je bilo drugo obećanje, rekla je umirovljenica koju smo sreli na zagrebačkoj tržnici.
Umirovljenica Goga koja ima 61 godinu kazala nam je da se nije priviknula, nedostaju joj kune, a s njom se složila i prodavačica bakalara koja nam je rekla kako kuna uvijek nedostaje, te da novaca ‘nikad dosta, ali opet živite onoliko kako možete, to je to’, istaknula je u razgovoru.
– Kune se ne budu vratile, a kaj? Sad nek bude kak’ je, samo da se to posloži. Malo i plaće i mirovine i sve. Onda bi to funkcioniralo. Nadam se da bude, kazao je Josip koji na tržnici Dolac radi na pola radnog vremena. Još jedan umirovljenik kojega smo sreli kazao je da se naviknuo na euro jer je u ugostiteljstvu radio sa ‘svim novcima svijeta’.
‘Sve je skupo do ludila’
– Euro ništa ne valja, prije kad si ti ušparal’, ono u crni fond si stavljal’, malo po malo i skupil’ 100 eura, ti si imao novce. A sad odi sa 100 eura u dućan i jedva buš jednu malu vrećicu donesel i metnul van. Nema ništa, sve je skupo do ludila, kazala nam je 75-godišnja umirovljenica Mira. O nezadovoljstvu eurom govorili su nam i čitatelji koji su rekli kako je uvođenje eura dovelo do ogromnih poskupljenja svih proizvoda te da Hrvatska ima europske cijene, ali nema europska primanja, o čemu smo pisali ovdje.
Podsjetimo, Hrvatska je posljednja zemlja koja je pristupila europodručju u Europi. U listopadu 2024. je provedeno novo istraživanje koje je ispitalo odnos građana prema euru u zemljama europodručja. Među svim državama europodručja, u Hrvatskoj je najmanje onih koji smatraju da je euro koristan za njihovu zemlju, pokazali su podaci istraživanja Eurobarometra, a o tome više možete pročitati ovdje.