Prije 130 godina Alfred Nobel odlučio što će s bogatstvom: Imao je samo jednu želju

Ivana Moslavac
1. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

Švedski kemičar, inženjer i industrijalac Alfred Nobel najveći je dio zarađenog novca, koji je stekao proizvodnjom eksploziva, namijenio osnivanju zaklade A. B. Nobela iz koje se dodjeljuje Nobelova nagrada. Daje se za najveća svjetska znanstvena i književna dostignuća te doprinose razumijevanju među narodima, miru i ukidanju naoružanja. Ovih dana je Alfred Nobel prije gotovo 130 godina, točnije 1895. potpisao konačnu oporuku kojom svoje bogatstvo namjenjuje osnutku zaklade.

Nobelova nagrada

Nobelova nagrada | Foto: Pixabay

Izumitelj eksploziva Alfred Nobel najveći je dio svog velikog imetka, koji je stekao proizvodnjom eksploziva i iskorištavanjem naftnih izvora u Azerbajdžanu, namijenio osnivanju zaklade iz koje se dodjeljuje Nobelova nagrada. Nobel je 1895. godine potpisao konačnu oporuku kojom je odlučeno za koje će svrhe biti iskorišten njegov novac. Prve su nagrade bile dodijeljene 10. prosinca 1901. godine, tek na petu obljetnicu Nobelove smrti, a na isti se datum dodjeljuju i danas. Njegova obitelj nije bila zadovoljna što novac nije ostao njima, već je bio namijenjen osnivanju zaklade, a time i drugim ljudima.

Preminuo John Goodenough, najstariji dobitnik Nobelove nagrade: Njegov izum koriste milijuni ljudi

Posjedovao je više od 90 tvornica

Razlog toga što nisu bile dodijeljene odmah je što se njegova obitelj pobunila o odluci koja stoji u oporuci. U trenutku svoje smrti Nobel je posjedovao više od 90 tvornica za proizvodnju eksploziva i streljiva. Neki dobitnici Nobelove nagrade više nisu među nama, a zadužili su čovječanstvo za svoje izume koji danas pomažu cijelom svijetu.

Tako je John Goodenough izumio litij-ionske baterije koje imaju široku upotrebu, od mobitela do električnih automobila. Goodenough umro je prošle godine u 101. godini, a smatra se najstarijim dobitnom Nobelove nagrade jer ju je dobio tek u 97. godini, o čemu smo pisali ovdje.

Naglasio je da nagradu moraju dobiti najvrjedniji

Također, u ključnom djelu oporuke piše kako će Nagrade za fiziku i kemiju dodjeljivati Švedska akademija znanosti; za fiziološke ili medicinske radove Institut Caroline u Stockholmu; za književnost Akademija u Stockholmu, a za zagovornike mira komisija od pet osoba koje bira norveški Storting. Nobel je posebno naglasio kako ima posebnu želju da se pri dodjeli nagrada ne vodi računa o nacionalnoj pripadnosti bilo koje vrste, nego da nagradu dobije najvrjedniji, piše na stranici nobelprize.org.

– Kamate će se podijeliti na pet jednakih dijelova, koji će se podijeliti na sljedeći način: Jedan dio osobi koja je napravila najvažnije otkriće ili izum u području fizike; jedan dio osobi koja će napraviti najvažnije kemijsko otkriće ili izum; jedan dio osobi koja će doći najvažnijeg otkrića u području medicine, dio osobi koja je na području književnosti stvorila najistaknutije djelo idealističke tendencije i jedan dio osobi koja je učinila najviše ili najbolje za bratstvo među narodima i ukidanje ili smanjenje naoružanja te formiranje i širenje mirovnih kongresa, stoji u jednom dijelu oporuke koju je Nobel potpisao u Švedsko-norveškom klubu u Parizu.

Copy link
Powered by Social Snap