Preporuke HAK-a: Evo što trebate napraviti prije nego što u autu upalite klima uređaj

Luka Kalac
5. kolovoza 2024.
Novosti
A- A+

Ljetne vrućine bile bi gotovo nepodnošljive bez korištenja klima uređaja, pogotovo u automobilima. Ipak, o tome treba voditi računa jer razlika u vanjskoj temperaturi i onoj u vozilo može dovesti do određenih zdravstvenih komplikacija. Iz Hrvatskog autokluba (HAK) su poručili da ova razlika ne smije biti veća od pet Celzijevih stupnjeva. Isto tako, osobama koje imaju automobil bez klima uređaja, iz HAK-a su poručili da prije ulaska u vozilo obavezno otvore sva vrata i dobro ga provjetre kako bi izbjegli mučninu, vrtoglavicu, glavobolju, osjećaj iscrpljenosti i lupanje srca.

Umirovljenički par se vozi u automobilu.

Automobil | Foto: Unsplash / Wonderlane

Gotovo je sredina ljeta i temperature zraka su sve više, što sa sobom nosi potencijalnu opasnost za određene skupine građana, među kojima su i osobe treće životne dobi. Temperature zraka koje se penju i do 40 Celzijevih stupnjeva, mogu zakomplicirati pojedina zdravstvena stanja, o čemu smo pisali i ovdje. Situacija postaje kudikamo gora, ako vrućina ometa vozača ili ako on pretjeruje s korištenjem klima uređaja pomoću kojeg doprinese drastičnoj temperaturnoj razlici.

Korištenje klima uređaja u automobilu

Tijekom ljetnih vrućina temperature u automobilima koji su bili na suncu se gotovo udvostručavaju. Iako u tome uvelike pomaže korištenje klima uređaja u automobilu, potrebno je imati na umu kako razlika između vanjske i temperature u vozilu ne smije biti viša od pet stupnjeva jer u protivnom dolazi do temperaturnog šoka organizma. Ako je temperaturna razlika veća od 10 stupnjeva, što je čest slučaj, kao reakcija se može javiti lupanje srca, slabost, drhtavica, omaglica i slično. Tada bi osoba trebala pronaći mjesto u hladu gdje može sjesti i popiti vodu manjim gutljajima.

Kako biste to izbjegli, prije izlaska iz klimatiziranog automobila, odškrinite prozor i probajte što više smanjiti razliku u temperaturi prije izlaska iz vozila. Isto tako, vodite računa da vam za vrijeme vožnje zrak iz klima uređaja ne puše direktno u lice jer može doći do upale sinusa i uha, upozoravaju iz HAK-a.

Moguće su opekline u vozilu

Vozači, pogotovo oni u umirovljeničkoj dobi, trebaju voditi računa i o tome da se uslijed ljetnih vrućina u automobilu stvara efekt staklenika. Unutrašnjost vozila se ubrzano zagrijava, a površine unutar automobila mogu izazvati opekline kroz vjetrobransko staklo, kao i kroz stakla od ostalih vrata vozila.

Kada parkirate svoj automobil, ako je ikako moguće, potražite mjesto u hladu jer temperatura u vozilu koje je izloženo suncu u nekoliko sati može dosegnuti i točku ključanja. Značajnu ulogu u porastu temperature igra i boja automobila. Vozila tamnijih boja ili crna prije će se zagrijati od bijelih vozila, kao i od vozila pastelnih boja. Ipak, to ne znači da će boja igra presudnu ulogu u tome hoće li u automobilu biti nevjerojatno visoka temperatura zraka, ako je bio izložen suncu.

– Kako bi spriječili moguće opekline od pregrijanog volana i ploče s instrumentima, svrsishodno je koristiti vjetrobranski suncobran i navlaku za volan. Ako ih nemate, nastojte potonje prije nego što izađete iz vozila prekriti bijelom pamučnom plahtom ili ručnikom, a svjetlijom tkaninom prekrijte i ostala sjedala jer u slučaju kožnih presvlaka mogu se dobiti opekline. Zato je potrebno u vozilu imati i kremu protiv opeklina, a uvijek vodite računa da ljeti u vozilu imate dovoljno pitke tekućine, kutiju slanih krekera i, ako je moguće, prijenosni (ručni) hladnjak, priopćili su iz HAK-a.

dvije osobe se voze u autu dok ih obasjava sunce
Ako koristite klimu u autu, jednu stvar obavezno morate raditi: Štedi gorivo i čuva zdravlje sustava za hlađenje

Za vozače koji nemaju klima uređaj u automobilu

Za osobe koje posjeduju automobil koji nema klima uređaj savjetuje se otvaranje svih vrata vozila i prozračivanje, čak i ako vozilo nije bilo parkirano na suncu. U suprotnom se može javiti osjećaj iscrpljenosti, glavobolje, mučnine, omaglice, dvostrukog vida, lupanja srca i drugi. Ako osjetite neke od simptoma uslijed porasta temperature zraka u automobilu, zaustavite automobil i smjestite se u sjenovito mjesto.

– O dovoljnoj količini tekućine i drugih priručnih stvari (mali pamučni ručnici) većina vozača ljeti ne razmišlja, a to je, osim potonjeg, i kutije prve pomoći, ponajprije obična voda, u nekim situacijama i životno važna, upozoravaju liječnici. Kada je o ljetnim putovanjima riječ, njih treba dobro isplanirati, posebice ako su putnici djeca ili starije osobe. Oni vrućine teže podnose, pogotovo djeca koja se vremenskim (ne)prilikama ljeti ne mogu prilagoditi jednako kao odrasli, zaključili su na stranici Hrvatskog autokluba.

Podsjećamo kako smo već pisali o korištenju klima uređaja u automobilu. Postoji jedna stvar koju obavezno morate raditi jer će vam uštedjeti gorivo i produljiti vijek trajanja sustava za hlađenje u vozilu. Više o tome možete pročitati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap