Prema Eurostatovom izvješću o očekivanom trajanju života, Hrvatska je podijeljena u dvije regije
Eurostat je krajem prošloga mjeseca objavio analizu o očekivanom trajanju života po europskim regijama. Podaci su za 2018. godinu, a djeca koja su se rodila te godine mogu očekivati 81 godina života. Žene pri tom mogu računati na 83.7 godina života, a muškarci na 78.2 godine života.
Eurostat je prije nekoliko dana objavio novu analizu o očekivanom trajanju života po europskim regijama za 2018. godinu. Djeca rođena te godine mogu računati na 81 godinu života (83.7 godine za žene i 78.2 godine za muškarce).
Veće očekivano trajanje života kod žena prisutno je u svim europskim regijama.
Mediteranci žive najdulje
Najdulje u Europi žive žene u Španjolskoj i Francuskoj. U okolici Madrida žene u prosjeku žive čak 88.1 godinu.
Najdulji vijek kod muškaraca zabilježen je u sjevernoj i središnjoj Italiji, oko 82.7 godina života.
Gore izneseni podaci zapravo su procjene za one koji su rođeni u 2018. godini, a zanimljivo je vidjeti što podaci govore o trenutačnim umirovljenicima.
Kada pogledamo populaciju 65+, dijelovi Španjolske, Italije i Francuske stoje najbolje. Oni u prosjeku mogu očekivati više od 22 godine života.
Istočna Europa pritom stoji najgore, a ističu se Mađarska, Srbija, Bugarska i Rumunjska.
Hrvatska je pak podijeljena u dvije regije. Kontinentalna Hrvatska i Slavonci nakon 65. rođendana mogu očekivati 17-18.5 dodatnih godina života. No, Istra, Kvarner i Dalmacija su u drugoj kategoriji – oni mogu računati na 18.5 do 19.5 dodatnih godina života.
Unatoč tomu, dvije Hrvatske regije su opet ispod prosjeka EU koji iznosi ravno 20 godina života nakon 65. rođendana.