Pravno savjetovalište SUH-a: “Najveći problem je preslaba zakonska zaštita imovine umirovljenika”
Milan Tomičić umirovljeni je pravnik koji radi u Pravnom savjetovalištu Sindikata umirovljenika Hrvatske (SUH). Zaposlenici Pravnog savjetovališta, kao i drugih savjetodavnih tijela koja djeluju unutar SUH-a su volonteri s pravom na simboličnu naknadu za troškove prijevoza i slične troškove. Radi se četiri dana u tjednu, a po potrebi i petkom.
Za sva pravna pitanja vezana uz prava koja imaju i zakone koji se na njih odnose, umirovljenici se obraćaju gospodinu Tomičiću i njegovim kolegama u Pravnom savjetovalištu. Pitali smo Tomičića kakvi im upiti najčešće pristižu, s čime se umirovljenici bore, u kakvom su položaju i koliko ih se javlja.
Koliko je umirovljenika upoznato s radom Besplatnog pravnog savjetovališta SUH-a? Je li se povećao broj ljudi koji vam se obraćaju za pomoć u posljednjih 13 godina djelovanja savjetovališta?
Sa sigurnošću možemo reći da su svi članovi Sindikata umirovljenika Hrvatske upoznati s radom Pravnog savjetovališta SUH-a. O postojanju Pravnog savjetovališta članovi SUH-a su upoznati preko našeg glasila GLAS umirovljenika, putem informacija koje dobivaju iz podružnica kojih su članovi, te tribina s aktualnim pravnim temama od interesa za umirovljenike. Pravnom savjetovalištu se obraćaju i umirovljenici drugih udruga kao što su Matica, BUZ, SU, HSU itd.
Što smatrate najvećim nedostatkom zakonodavstva kada je riječ o pravima i mogućnostima starijih osoba?
Najvećim nedostacima zakonodavstva, kada je riječ o pravima starijih osoba, smatramo nedostatak empatije i sluha za probleme i zaštitu umirovljenika, pogotovo njihove imovine. Više puta smo okretali pisane inicijative pred Ministarstvom pravosuđa za dopunu reguliranja ugovora o doživotnom uzdržavanju te ukidanju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju. Međutim, te inicijative Ministarstvo pravosuđa nije prihvatilo. Najveći pravni problem umirovljenika je preslaba zakonska zaštita imovine umirovljenika.
Možete li iz upita koji vam pristižu izdvojiti nekoliko najčešćih?
Najčešći upiti za zaštitu umirovljenika vezani su uz njihovu imovinu, mirovinska prava i prava vezana uz Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Kojim vam se putem moguće obratiti i koliko je uobičajeno trajanje obrade zahtjeva/ upita?
Obraćanje Pravnom savjetovalištu najčešće je neposredno dolaskom u Pravno savjetovalište, telefonom ili e-mailom. Obrada zahtjeva je ovisna o složenosti predmeta, a najčešće se odgovor ili savjet dobije isti dan.
Uspijevate li, generalno gledajući, po Vašoj osobnoj procjeni, pomoći ljudima?
Ne koliko bismo mi htjeli i mogli se truditi, ali postoje konkretni rezultati kao npr. Odluka Ustavnog suda o neobeštećenju umirovljenika, neplaćanje obaveznih liječničkih pregleda za produljenje vozačke dozvole. Potvrde našeg dobrog rada stižu nam s terena. Često dobivamo potvrde djelotvornosti naših savjeta koje smo dali na upite umirovljenika.
Kako se umirovljenici mogu najlakše pravno zaštititi u situacijama „hitnoće“ kada im nije dostupna pomoć SUH-a?
U skladu sa Zakonom o pružanju besplatne pravne pomoći, umirovljenici ovisno o imovinskom cenzusu mogu dobiti besplatnu pravnu pomoć, odlukom Gradske uprave – Područni ured Pešćenica, Zapoljska 1.
S kojim je zakonima, po Vašem mišljenju, nužno upoznati sve umirovljenike?
Za umirovljeničku populaciju najinteresantniji zakonski propisi su: Zakon o obveznim odnosima, Ovršni zakon, Zakon o vlasničkim i drugim stvarnim pravima, te Obiteljski zakon.
Vrata prostorija Sindikata na adresi Trg kralja Petra Krešimira IV. 2 otvorena su za sve umirovljenike kojima je potreban savjet, a pravniku je moguće obratiti se i putem interneta na službenoj stranici SUH-a.