Poziv na opći bojkot trgovina u petak: ‘Odazovite se, taj dan nemojte ništa kupiti’
Opći bojkot trgovina trebao bi se održati u petak, 24. siječnja. Inicijativu je pokrenuo Europski centar izvrsnosti potrošača – ECIP. Poziv potrošačima da se odazovu u ovoj inicijativi, poslali su na svojim društvenim mrežama sa stranice ‘Halo, inspektore’ koju je osnovao ECIP. Ovo smatraju drugim korakom bojkota, a prvi je bio još uvijek aktualan poziv na bojkot kupovine telećih vratova i lopatica. Ako se nešto ne promijeni, u najavi je i dodatni bojkot. Visoke cijene su posebno utjecale na umirovljenike, koji i s ovako niskim mirovinama, jedva preživljavaju.
Inicijativa koja se pojavila na društvenim mrežama poziva potrošače na opći bojkot trgovina u petak, 24. siječnja 2025. Na svjetski dan obrazovanja odlučili su, kako kažu, obrazovati potrošače koji ne razumiju one koji nemaju. Mnogi na društvenim mrežama su složni kako se nema što čekati i da se u petak treba oduprijeti porivu kupovanja u ime višeg cilja.
‘Nemojte ništa kupiti, osim ako nije hitna situacija’
Na Facebook stranici ‘Halo, inspektore’ koju je pokrenuo Europski centar izvrsnosti potrošača – ECIP, kao i ovu inicijativu koja nas očekuje u petak u najavi poziva na bojkot trgovina stoji citata iz stripa Alana Forda – ‘Oni koji imaju ne razumiju one koji nemaju’. Zbog visokih cijena teško se živi, a najbolje to znaju umirovljenici s niskim mirovinama, o čemu smo s nekima razgovarali i na Dolcu. Više o tome možete pročitati ovdje. Inicijatori ove građanske akcije rekli su kako je ovo drugi korak bojkota. Prvi je bio još uvijek aktualan poziv na bojkot kupovine telećih vratova i lopatica kojima je cijena unatrag tri mjeseca skočila za 2,40 eura po kilogramu. Najavili su i treći korak, odnosno dodatni bojkot.
– Izađimo iz svojih uljuljanih očekivanja u stilu ‘bit će bolje’. Ne, neće biti bolje ako se ne angažiramo i aktiviramo. Nemamo što više čekati. I ići selektivno po raznim proizvodima. Idemo ‘u glavu’. Odazovite se bojkotu! Taj dan nemojte ići u trgovine. Nemojte ništa kupiti, osim ako baš nije neka hitna situacija. Neka trgovine budu poluprazne u petak, 24. siječnja 2025. Za dobro svih nas! Dan prije i dan poslije možete kupovati. U petak, 24. 1. 2025. nemojte ići u trgovine. Neka bude kao nedjelja, ili praznik, ‘ne kupovni’ dan. Preživjet ćemo taj jedan dan. Ali ćemo pokazati snagu potrošača, stoji na njihovoj stranici pri čemu su poručili da pozovu svoje prijatelje i rođake da se pridruže.
‘Jedan dan nekupovine neće ništa promijeniti’
Prošli tjedan je najavljeno kako će se do kraja mjeseca lista proizvoda s ograničenom cijenom proširi na 50 akrtikala, a to su komentirali i mnogi stručnjaci. Ekonomist Luka Brkić kazao je kako je porazno to što nemamo dostatnu proizvodnju u svim temeljnim proizvodima od kruha, mlijeka, mesa i da je tome tako jer je preko 60 posto uvozno. Potpredsjednik izvršnog odbora HUP-Udruge trgovina Mirko Budimir rekao je da svi moramo platiti onu cijenu koja je ekonomska, odnosno cijenu po kojoj proizvođači mogu proizvesti, a i oni moraju platiti svoje radnike koji proizvode robu tako da ju ne može prodavati ispod točke pokrića, a o tome smo pisali u ovom tekstu. Ispod objave o pozivu na bojkot nalazi se stotinu komentara. Mnogi ovo podržavaju, ali ima i onih koji misle da problem leži u drugom.
– Nije problem u ‘njima’. Problem je u nama. Ovisni smo. Komformisti. Zaljuljani u svoja uvjerenja. Zaista promijeniti nešto znači izaći iz te komfor zone, promijeniti navike, razmišljanja. Ali većina nas spava i nije spremno za promjene. I to ‘oni’ koriste. Nažalost, iako dobra ideja, taj jedan dan nekupovine neće ništa promijeniti. Neće ni tjedan dana, ni dva tjedna…. Zašto? Pa jednostavno zato jer će ljudi prije negoli počne taj ‘štrajk’, masovno otići u trgovine i pokupovati sve šta im treba za taj dan, ili tih tjedan dana, ili dva…. Vidite u čemu je problem, komentirao je Ivan ispod objave na stranici ‘Halo, inspektore’.
Stručnjak za trgovinu i maloprodaju Slobodan Školnik je otkrio kako iza visokih cijena proizvoda u trgovinama leže skupi ulazni troškovi, ali i plaćanje 21 županije i 555 općina. Hrvatska je ekstremno skupa zemlja, kako je rekao, a trebala bi se provesti reforma za korigiranje cijena, o čemu smo pisali ovdje. Podsjetimo, jedini sličan prosvjed u Hrvatskoj zabilježen je u lipnju 2018. kada je nakon jednog od poskupljenja u nizu probijena tadašnja psihološka granica od 10 kuna po litri goriva kada je oko 2.500 vozača zaustavilo automobil na 10 minuta i tako stvorilo zastoj u prometu, piše N1.