Povlaštene mirovine ne povećavaju se iznad 3.500 kn da ne bi bile umanjene 10%
Zakon kaže da se mirovine ostvarene prema posebnim propisima umanjuju za deset posto ako prelaze 3.500 kuna. Međutim, one kod redovnih povećavanja nikada ne prelaze taj iznos kako ne bi bile smanjene za najmanje 350 kuna, zbor primjerice 2,7 posto posljednjeg rasta mirovina. Zakon tako na neki način štiti “povlaštene” mirovine. S druge strane, umirovljenici koji zbog svega nekoliko kuna veće mirovine izgube besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje, nisu zaštićeni od gubitka.
Najnovije usklađivanje mirovina, koje su za 2,7 posto uvećanja umirovljenici osjetili na rujanskim isplatama, nekima nije donijelo profit. Prije svega, to su korisnici čija mirovina sada prelazi zadane cenzuse za ostvarivanje prava na besplatno zdravstveno dopunsko osiguranje. Tako bi od sada mogli imati novi mjesečni trošak od 70 kuna zbog samo nekoliko kuna većih primanja. Ipak, iz resornih ministarstava najavljuju da će taj problem riješiti, najvjerojatnije podizanjem postojećih cenzusa.
S druge strane, zakon štiti mirovine ostvarene prema posebnim propisima. Naime, oni koji bi povećanjem ostvarili “povlaštena” primanja veća od 3.500 kuna, podliježu umanjenju od deset posto. Međutim, usklađivanjem mirovina one ne prelaze taj limit kako ne bi izgubile deset posto, odnosno umanjuju se uvijek do toga iznosa. Na taj način njihovi korisnici ne dobivaju primjerice 90 kuna više, jer bi u protivnom izgubili 350 kuna.
“Zakonom o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju propisano je da se takve mirovine koje su više od 3.500 kuna smanjuju za 10 posto, s tim da nakon smanjenja ove mirovine ne mogu biti niže od 3.500 kuna. Stoga, u obradi mirovina kojima se mirovine usklađuju prema novoj aktualnoj vrijednosti mirovine, svim korisnicima prema posebnim propisima kojima je nakon usklađivanja mirovina veća od 3.500 kuna ona se smanjuje. S obzirom na to da je riječ o malom postotku usklađenja, sve takve mirovine limitirane su na taj iznos. Navedeno je primijenjeno pri svakom usklađivanju dosad, te je tako primijenjeno i nakon ovog zadnjeg usklađivanja od 2,7 posto. Dakle, te mirovine smanjuju se za 10 posto, ali je Zakonom o smanjenju propisano da smanjene mirovine ne mogu biti manje od 3.500 kuna” – pojasnili su nam iz Zavoda za mirovinsko osiguranje.
Tako primjerice korisniku mirovine koji je prije zadnjeg usklađivanja imao 3.497,25 kuna, nakon povećanja od 2,7% mirovina iznosi 3.591,68 kn. Međutim, budući da je usklađivanjem mirovina prešla iznos od 3.500 kuna, mora se smanjiti za 10 posto te iznosi 3.232,51 kuna. Budući da je Zakonom propisano da smanjena mirovina ne može biti manja, tom korisniku uvijek pripada 3.500 kuna.