Povećava se broj samaca: Eurostat objavio tko najčešće tako živi, starije osobe u posebnoj situaciji
Prema podacima Eurostata, čini se da se diljem Europe povećava broj žena i starijih osoba koje žive same. U 2022. godini samo je živjelo čak 20,9 posto muškaraca i 40,8 posto žena starijih od 65 godina, što je znatno više od ostatka populacije.
Čini se kako demografski pokazatelji nisu loši samo u Hrvatskoj, već i u čitavoj Europskoj uniji. Osim starenja stanovništva, velika je prijetnja usamljenost. Barem tako sugeriraju podaci Eurostata o kućanstvima u prošloj godini, koja bilježe sve veći broj samaca.
Prema njihovoj statistici najčešće sami žive Finci (njih 25,4 posto), zatim Šveđani, Danci, Litavci i Estonci. S druge strane, najmanje samaca zabilježeno je u Slovačkoj (3,1 posto), na Cipru, u Poljskoj i Hrvatskoj. Kod nas samo živi svega 9,6 posto stanovništva.
Samci uglavnom žene i starije osobe
No, čak 55 posto samaca su žene, a još više brine što su dvostruko veće šanse da će same živjeti starije osobe nego ostatak populacije. Zanimljivo je vidjeti kako je u gotovo svim europskim zemljama, osim Slovačke i Grčke prošle godine pao prosječan broj članova kućanstva. Pad je zabilježen i u Hrvatskoj, no nije toliko velik koliko bi se očekivalo s obzirom na iseljavanje.
Ipak, zabrinjava da se broj samačkih kućanstava u proteklih 13 godina povećao te praktički izjednačio s brojem kućanstava u kojima žive dvije osobe. I jednih i drugih u EU ima nešto manje od 80 milijuna. Pritom je čak 71,9 milijuna samačkih kućanstava bez djece.
Puno je konkretniji pokazatelj porast broja kućanstava po spolu njihovih članova. Rast od gotovo 60 posto u proteklih 13 godina zabilježila su samačka kućanstva u kojima žive muškarci stariji od 65 godina. No, čak za petinu je porastao i broj samačkih kućanstava žena iste dobi. U ukupnoj populaciji umirovljenika, odnosno osoba starijih od 65 godina, samo živi 20,9 posto muškaraca i 40,8 posto žena.