Mirovinsku reformu danas je komentirala i stranka Živi zid. Svoja četiri prijedloga kojima bi se povećale mirovine u saborsku su proceduru uputili još prije nekoliko mjeseci. Te bi mjere državu godišnje koštale skoro koliko i naknade koje se isplaćuju za upravljanje nepravednim drugim mirovinskim stupom.
“Reformu bih nazvao skandaloznom, ona zapravo cementira sve nepravde koje su se desetljećima radile hrvatskim umirovljenicima. Mnogi od njih žive jako loše i teško. Najveća nepravda napravljena je onoga časa kada je uveden drugi stup zbog manjih mirovina novim umirovljenicima. On paše samo onima s najvećim plaćama, odnosno mirovinama. Ova reforma ne ispravlja tu nepravdu, nego je povećava. Neprihvatljivo je da se radni vijek produljuje na 67 godina, odnosno da se sa 41 godinom staža ide u mirovnu. Ovo će biti rad do smrti, jer ako netko radi teški fizički posao, koliko će još živjeti u toj mirovini?” – kazao je na današnjoj konferenciji za medije Vilibor Sinčić.
Svima je jasno da kada odemo u mirovinu nećemo dobiti niti pola onoga što smo uplatili. To je samo po sebi pljačka i nepravedni sustav, upozorava predsjednik Živog zida.
Za Branimira Bunjca ključno je pitanje kolike će biti mirovine.
Mirovine će biti sve manje
“Ove mirovine koje sada imamo su nedostojne, premale i od njih se ne može živjeti. Tri četvrtine hrvatskih umirovljenika nema čak niti 2.000 kuna, mnogi imaju oko 1.000 kuna, neki i manje, a dio njih uopće nema mirovinu. Uvođenje drugog stupa pokazalo se kao veliki promašaj, jer oni koji su štedjeli iz dva stupa imaju manje mirovine od 500 do 1.000 kuna od onih po starom sustavu. Mirovine će im biti manje i s isplatom zaštitnog dodatka” – kaže Bunjac.
Bunjac plastično dočarava da ako želite imati mirovinu iz drugog stupa oko 280 kuna, morate na računu imati oko 100.000 kuna. Mirovine će, kaže, biti sve manje, posebno u odnosu na prosječnu plaću.
Živi zid ističe da mirovine treba povećati, i to značajno, pogotovo one najniže. Protive se i produljenju radnoga staža do 41 godinu te 67 godina starosti, jer čovjek mora uživati u plodovima svoga rada u mirnoj starosti, a ne da ga se prisiljava da obavlja poslove za koje više nije ni fizički ni psihički spreman.
“Uvođenjem drugog stupa u proračunu je nastala rupa od 18 milijardi kuna godišnje i ona se povećavala zaduživanjem i povećanjem poreza. Izračuni pokazuju da smo zbog uvođenja drugog stupa platili oko 50 milijardi kuna više PDV-a i 50 milijardi više kamata zbog zaduživanja države koja je izgubila kreditni rejting. To je direktna posljedica. Došli smo do podataka da članovi uprava mirovinskih fondova imaju plaće u prosjeku 17 tisuća kuna te su ulagali vrlo netransparentno, sve našim novcima” – kaže Bunjac.
Sinčić navodi da njihove projekcije pokazuju da onaj tko doživi 91 godinu će uspjeti vratiti kroz mirovinu sve ono što je zaradio, a ako uzmemo da je prosječna životna dob umirovljenika 76 godina, jasno je, kaže, da je to pljačka.
Predlažu ova četiri rješenja za veće mirovine
Živi zid stoga je prije još nekoliko mjeseci uputio vlastite prijedloge u Saboru. Predlažu da mirovinski stup bude dobrovoljan, a u proceduru su dali i dva zakona; o nacionalnoj naknadi za starost za one koji nisu uspjeli ostvariti pravo na mirovinu temeljem minimalnih 15 godina radnog staža te zakon o minimalnoj zajamčenoj mirovini. Prema njemu, netko sa 40 godina staža imao bi minimalno 3.200 kuna mirovine. Također, razradili su po godinama staža koliko bi tko imao povećanje, što bi ukupno državu koštalo četiri milijarde kuna, financiranih iz proračunskih viškova od sedam milijardi. Traže i ukidanje dopunskog zdravstvenog osiguranja i parafiskalnih nameta i pristojbe za HRT kako bi se pojačao budžet umirovljenika.
Četiri su to njihove predložene mjere koja koštaju četiri milijarde kuna, dok se tri milijarde izdvajaju samo za naknade za upravljanje u drugome stupu. Novca ima, samo njime treba bolje upravljati, poručuje Živi zid.
Cijelu tiskovnu možete pogledati u videu Živog zida.