Poskupljuje auto osiguranje: ‘Većina će plaćati više, pogotovo skupine poput umirovljenika’
Nova godina je tek počela, a trend poskupljenja ne jenjava. Na snagu je tako stupio zakon kojim poskupljuje auto osiguranje. Novi zakon se trebao donijeti, ali ne u ovakvom obliku, smatra prometni stručnjak Željko Marušić. Većina će sada plaćati skuplje auto osiguranje, a to se prvenstveno odnosi na najugroženije skupine, poput umirovljenika koji će ubuduće morati izdvajati, od 20 do 50 posto više za ovu uslugu, objasnio je stručnjak.
Nova, 2024. godina sa sobom je odnijela i ne tako dobre vijesti za vozače automobila. Riječ je o novom udaru na džep građana jer su porasle cijene svih vrsta auto osiguranja.
Novim zakonom poskupjele su premije, ali uz njih dolazi i veća zaštita za vozače. Isto tako, ove promjene se odnose i na servisere automobila. Da je novi zakon trebalo donijeti, ali ne u ovom obliku, smatra i prometni stručnjak prof. Željko Marušić.
Interesne skupine vršile su pritisak
– Mislim da je ovo napravljeno ishitreno. Ovo je bio koordiniran i dobar pritisak određenih interesnih skupina, izjavio je prof. Željko Marušiu emisiji Studio 4, a prenosi vijesti.hrt.hr.
U nastavku je pojasnio zašto je došlo do donošenja novog zakona kojim su se promijenile brojne stvari, a među kojima su i porasle cijene auto osiguranja.
– Ako smo dosad imali lobi auto osiguranja, sad su tu serviseri, odvjetnici i to se poklopilo s potrebom da se zbog Rimčevih zasad poprilično imaginarnih robotaksija donese novi zakon, rekao je.
Poskupljenje i za umirovljenike
Prema riječima prof. Marušića, većina vozača morat će plaćati više, a to se ponajprije odnosi na najugroženije skupine kao što su umirovljenici, jer manje voze i voze manje rizično.
– Poskupljenje će biti od 20, 30, možda i do 50 posto, potvrdio je Marušić za hrt.hr.
Evo kada će biti manje stradalih
S obzirom na konstantan porast stradalih u prometu, prof. Željko Marušić se osvrnuo na svoje zagovaranje izvjesnosti kažnjavanja.
– Kad to poboljšamo, bit će manje stradalih. I ovaj novi sustav koji se uvodi, ‘Crocodile 2 Croatia’, više kamera – to je put prema povećanju sigurnosti. Dakle, manje izvjesnosti da ćete proći bez kazne, da se vozači počnu, uvjetno rečeno, plašiti kršiti prometne propise. To će pridonijeti sigurnosti, zaključio je Marušić.
Podaci o stradalima u prometnim nesrećama
Sigurnosti u prometu nikad nije dosta što potvrđuju i podaci na stranicama Ministarstva unutarnjih poslova (MUP).
Prema navedenim podacima, u 2021. godini u prometnim nesrećama stradalo je 9.146 osoba, dok je u 2022. godini 10.005. U te dvije godine zabilježen je i porast ozlijeđenih osoba u prometnim nesrećama. Pretprošle godine, 2022., čak 13.329 je bilo ozlijeđeno u prometnim nesrećama, dok je godinu prije taj broj iznosio 11.918.
Sagledavajući podatke o smrtno stradalim osobama u prometnim nesrećama, viša brojka je zabilježena 2021. kada je život izgubilo 292 sudionika u prometu, dok je 2022. njih 275 poginulo.