Poruka pape za Svjetski dan djedova, baka i starijih: ‘Ako priznamo njihovu ulogu, i mi ćemo dobiti darove’
Uskoro se održava četvrti po redu Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba. Točnije, datum kada se obilježava ovaj dan je nedjelja, 28. srpnja. Papa Franjo je ove godine odabrao temu ‘Ne odbaci me u starosti mojoj’ kako bi se skrenula pažnja na činjenicu da je usamljenost veliki problem kod starijih. Sada je napisao i čitavu poruku za ovaj dan u kojoj govori o važnosti uloge starijih osoba, ali i o tome kako bi im se trebalo posvetiti više pažnje i brige.
Prema odluci pape Franje u nedjelju najbližu spomendanu svetih Joakima i Ane, koja je ove godine 28. srpnja 2024., slavi se Četvrti svjetski dan djedova i baka i starijih osoba. U sklopu toga je papa napisao i dirljivu poruku.
Starenje je u Bibliji znak blagoslova
Svjetski dan djedova, baka i starijih osoba je ustanovio papa Franjo kako bi se podigla svijest o problemima s kojima se susreću starije osobe. Svake godine se održava pod drugačijom temom, a organizira se i posebna proslava u Rimu, posebno hodočašće u Međugorju, dok svećenici dijele potpuni oprost grijeha, o čemu smo pisali i ovdje.
Ove godine je tema ‘Ne odbaci me u starosti mojoj’, čime se želi naglasiti kako su stariji često usamljeni, ali i kako bi im se trebala izraziti zahvalnost za sve što su učinili u svojem životu. Kako bi se prenijela glavna poruka ovog dana, papa je objavio i dugačku, vrlo dirljivu poruku. Donosimo samo njezine dijelove.
Na početku je istaknuo kako Bog ne napušta svoju djecu, ni u poodmaklim godinama. Dodao je i kako ne baca nijedan kamen, ali i kako je ‘stariji’ kamen siguran temelj na koje se ‘novi’ može staviti kako bi zajedno tvorili duhovnu kuću. Dodao je kako će Bog biti blizu i u starosti, tim više što je u Bibliji starenje znak blagoslova.
Razlozi usamljenosti su različiti
– U Bibliji, dakle, nalazimo sigurnost Božje blizine u svakoj životnoj dobi i, istodobno, strah od napuštenosti, osobito u starosti i u trenucima patnje. Nije posrijedi proturječje. Pogledamo li oko sebe, lako možemo vidjeti da takve izjave odražavaju više nego očitu stvarnost. Samoća je prečesto gorak suputnik u životima nas starijih osoba i baka i djedova. Mnogo sam puta, dok sam bio biskup Buenos Airesa, posjećivao staračke domove i primijetio kako se te ljude rijetko posjećuje: neki mjesecima nisu vidjeli svoje najmilije, napisao je papa u svojoj poruci, a prenosi Požeška biskupija.
Dodaje kako postoji mnogo razloga za usamljenost i to diljem svijeta, od ratova, odvojenosti od djece zbog emigracije, ali i zbog raskola i loših odnosa između mlađih i starijih. Treba uzeti u obzir da su usamljenost i napuštenost starijih ljudi rezultat odluka – političkih, ekonomskih, društvenih i osobnih – koje ne priznaju beskrajno dostojanstvo svakog čovjeka ‘bez obzira u kakvom se stanju ili situaciji osoba nalazi’.
Usamljenost i odbačenost su danas uobičajene pojave u svijetu, a uzroci su mnogostruki. U nekim su slučajevima posljedica planiranog isključivanja, svojevrsne žalosne ‘društvene zavjere’. U drugim je pak slučajevima, nažalost, riječ o vlastitoj odluci, navodi papa u poruci.
Pokažimo nježnost starijima
Najvažnije je i u starosti ostati uz starije osobe i cijeniti njihovu ulogu. Na kraju je papa dao blagoslov djedovima, bakama i starijim osoba, a zamolio ih je da oni mole za njega.
– Ako ostanemo uz starije osobe i priznajemo njihovu neizostavnu ulogu u obitelji, društvu i Crkvi, i mi ćemo dobiti mnoge darove, mnoge milosti i mnoge blagoslove! Na ovaj Četvrti svjetski dan posvećen njima, ne propustimo pokazati nježnost djedovima, bakama i starijim osobama u našim obiteljima, posjećujmo one koji su klonuli duhom i više se ne nadaju da je drugačija budućnost moguća. Sebičnom stavu koji vodi u odbacivanje i usamljenost suprotstavimo otvoreno srce i radosno lice onoga koji ima hrabrosti reći: ‘Neću te ostaviti!’ i izabrati drugačiji put.
Neka moj blagoslov, praćen molitvama, stigne do svih vas, dragi djedovi, bake i starije osobe, i do onih koji su vam blizu. Ne zaboravite, molim vas, moliti za mene, poručio je papa.