Političke stranke koštaju nas 56 milijuna kuna. Pogledajte tko koliko dobiva!

Jasmina Grgurić Zanze
18. siječnja 2019.
Novosti
A- A+

Dodijeljena sredstva ne odgovaraju stvarnom stanju u Hrvatskom saboru, jer je od početka mandata čak oko 30 zastupnika promijenilo stranačke boje. Dok su neke stranke tako “profitirale”, one u kojima su prebjezi našli novo utočište na neki su način zakinute, ako se to uopće može tako reći.

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav danas je jednoglasno donio odluku o raspoređivanju sredstava za rad političkih stranaka i nezavisnih zastupnika, čime im se ove godine iz državnog proračuna osigurava čak 56,4 milijuna kuna.

367 tisuća kuna po zastupniku

Najviše novca dobiva se razmjerno broju zastupnika u Hrvatskom saboru pa tako HDZ-u, koji je u trenutku konstituiranja Sabora imao 57 zastupnika, ide više od trećine ukupnog iznosa, odnosno 21,3 milijuna kuna.

Idući je SDP sa tada 38 zastupnika na konto kojih si je iz proračuna osigurao 14,1 milijun kuna. Treći po veličini prihoda je Most nezavisnih lista sa 14 zastupnika i 5,2 milijuna kuna na računu stranke. Hrvatskoj narodnoj stranci s devetero zastupnika koji su u Sabor ušli pod logom HNS-a ide 3,5 milijuna kuna, a HSS-u sa petero zastupnika 1,8 milijuna kuna.

Živi zid za svojih troje zastupnika ima 1,1 milijun kuna, koliko su za rad svojih stranaka priskrbili i IDS i SDSS sa jednakim brojem zastupnika. Po dvoje zastupnika u Saboru imaju stranke Promijenimo Hrvatsku, HSU i HDS te je svaka dobila po 734 tisuće kuna.

HRAST, SNAGA, HDSSB, Narodna stranka – Reformisti, Abeceda demokracije te nezavisni zastupnici Željko Glasnović, Robert Jankovics, Furio Radin, Vladimir Bilek i Veljko Kajtazi dobit će po 367 tisuća kuna za rad po jednog zastupnika. Ermina Lekaj – Prljaskaj kao predstavnica podzastupljenog spola koja ima pravo na deset posto veću naknadu, dobiva više, 403 tisuće kuna.

Bandić “zakinut”, dobiva novac za jednoga, a ima ih 11

Najzanimljivije, kao jedinka se tretira i Bandić Milan 365 – Stranka rada i solidarnosti. Naime, s te je liste u Sabor ušao samo jedan zastupnik, iako trenutačno broje 11 članova, mahom prebjega iz drugih političkih opcija.

Sasvim je jasno, dodijeljena sredstva ne odgovaraju stvarnom stanju u Hrvatskom saboru, jer je od početka mandata čak oko 30 zastupnika promijenilo stranačke boje. Dok su neke stranke tako “profitirale”, one u kojima su prebjezi našli novo utočište na neki su način zakinute, ako se to uopće može tako reći.

Upravo je mijenjanje političkih dresova nakon izbora trebao demoralizirati ovakav Zakon o financiranju političkih aktivnosti kojim se gleda samo stanje u trenutku konstituiranja Sabora. No, očito nije imalo efekta, zbog čega je jedino riješenje izmjena izbornog zakona koji bi spriječio ovakve pojave.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap