Pola svih smrtnih slučajeva zbog korone događa se u domovima za starije?
Više od dva milijuna ljudi u svijetu zaraženo je koronavirusom, od kojeg je umrlo skoro 128.000 osoba. Prema prvim znanstvenim podacima, čak polovina ih je u nekim europskim zemljama umrla u domovima za starije, što dodatno potvrđuje u kolikoj su ove ustanove opasnosti. Hrvatska već sada bilježi preko stotinu zaraženih u osam domova umirovljenika, a u susjednoj Mađarskoj situacija je još lošija…
Više od 200 osoba u domu za starije u Budimpešti zarazilo se koronavirusom, a desetero je umrlo, izjavila je jučer čelnica mađarskih zdravstvenih službi Cecilia Müller. Pojava koronavirusa u četvrti Rakoskeresztur prvi put je objavljena prošlog tjedna kad su testovi pokazali da je zaraženo 100 osoba, piše Index. Iako se bolest pojavila i u drugim mađarskim domovima za starije, događaji u domu u Rakoskereszturu, u kojem se nalazi 500 osoba, najteži je slučaj.
U Mađarskoj od jučer umrlo 12 osoba
Broj zaraženih osoba u susjednoj Mađarskoj raste, ima ih danas 1.579, što je 67 više nego jučer. Umrlo je u protekla 24 sata čak 12 osoba te je 134 ukupno mrtvih od koronavirusa, pokazuje današnji Worldometers. Najveći broj zaraženih, čak 770 upravo je u Budimpešti, a smatra se da je broj nosioca virusa neusporedivo veći od broja registriranih slučajeva.
Proboj u domove za starije osobe nije samo problem razvijenijih velikih zemalja, jer prije ili kasnije nijedna neće biti pošteđena ovog najgoreg scenarija. Virus najčešće unose njegovatelji, bez kojih je rad u ustanovama tog tipa nemoguć. Zaraza prelazi na korisnike, dio osoblja zbog bolesti ne može raditi, dok za starce u bolnicama često nema mjesta, ili jednostavno nisu prioritet, iako je virus za njih najopasniji.
Britanski znanstvenici prikupili prve podatke
Prema prvim podacima koje su prikupili znanstvenici s Londonske škole ekonomije i političkih znanosti, u nekim europskim državama oko pola smrtnih slučajeva od posljedica bolesti COVID-19 nastupi u domovima za starije i nemoćne osobe, piše The Guardian. Službeni podaci iz Italije, Španjolske, Francuske, Irske i Belgije pokazuju da se između 42 i 57 posto svih smrti od Covida-19 događa u domovima za starije i nemoćne osobe.
Anketa koju su provele talijanske vlasti sugerira da je 45 posto svih smrtnih slučajeva zbog posljedica Covida-19 nastupilo u domovima. Francuska je objavila da se sličan postotak smrti dogodio u njihovim domovima. Belgijsko ministarstvo zdravstva objavilo je da je u toj zemlji 42 posto svih smrtnih slučajeva zabilježeno u domovima. Podaci regionalnih vlasti u Španjolskoj sugeriraju da se 57 posto smrtnih slučajeva od posljedica Covida-19 od 8. ožujka do 8. travnja dogodilo u domovima za starije i nemoćne.
Britanski znanstvenici upozoravaju vlasti Velike Britanije da se prema ovim podacima ozbiljnije orijentiraju na stanje u vlastitim domovima gdje je broj umrlih značajno podcijenjen jer je teško doći do pravih podataka koji su, upozoravaju znanstvenici, puno veći od trenutno predviđenih 20 posto.