Pogledali smo film ‘Dražen’: Sportska priča o velikanu ispričana kroz ljubavni život i odnos s obitelji

Luka Bumbak
7. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

Hrvatski biografski film ‘Dražen’ nije sportski dokumentarac, niti obična priča o sportu. Ovo redateljsko ostvarenje Danila Šerbedžije zapravo je osobna priča Dražena Petrovića ispričana kroz njegovu najdulju ljubavnu vezu. Film je pun emotivnih i zanimljivih trenutaka iz njegovog života, tako da nećete promašiti odlučite li se pogledati film.

Film ‘Dražen’ | Foto: YouTube screenshot

Pogledali smo film ‘Dražen’ koji se trenutno prikazuje u kinima. Ovo je priča o proslavljenom hrvatskom košarkašu Draženu Petroviću, njegovoj odlučnosti, ljubavi prema košarci i košarkaškoj genijalnosti. No, očekujete li pravu sportsku priču, bit ćete razočarani jer je ovo film koji uvelike prikazuje i njegov ljubavni život te odnos s obitelji.

‘Dražen’ je film redatelja Danila Šerbedžije, sina poznatog glumca Rade Šerbedžije. Ovo mu je deveti redateljski uradak i prvi nakon 2020. godine kad je snimio film ‘Tereza37’. Na filmu su još radili Ljubo Zdjeralević, Ivor Šiber i Ivan Turković-Krnjak. Film traje točno 100 minuta, a počeo se prikazivati na Draženov 60. rođendan.

Glavnu ulogu Dražena Petrovića tumače dvojica glumaca, Tonko Stošić kao mladi Dražen te Domagoj Nižić kao odrasli Dražen. Ulogu majke Biserke Petrović fantastično je odradila Zrinka Cvitešić, a vrlo važnu ulogu djevojke Renate igra Romina Tonković. Gluma je bila odlična, autentično je prikazala osobnost svakog lika, ali i šibenski govor.

Pogledali smo film 'Dražen': Sportska priča o velikanu ispričana kroz ljubavni život i odnos s obitelji

Ljubavna, a ne samo sportska priča

Iako Draženovu biografiju svi znaju, film je vrlo podrobno prikazao njegov ljubavni život. Zapravo, velik dio filma priča o njegovom odnosu s djevojkom Renatom koja je bila njegova velika i neprežaljena životna ljubav. Riječ je o filmu koji je idealan za sve jer može privući i ljude koji nisu najveći ljubitelji sporta.

Film na vrlo topao način prikazuje i Draženov odnos s obitelji. Od malih nogu u Šibeniku kad mu roditelju nisu dali igrati košarku već su htjeli da svira gitaru, do odnosa s bratom Aleksandrom koji je kao stariji brat bio ogroman košarkaški potencijal.

Jako dobro je opisana Draženova osobnost, njegova odlučnost da postane najbolji, ali i njegova nevjerojatna, nikad viđena ljubav prema košarci. Prvenstveno, u odličnim sekvencama u kojima neprestano trenira pa do utakmice s Olimpijom iz Ljubljane, prije koje je suigračima rekao da želi oboriti rekord, a onda je to i napravio.

Naravno, film prati i njegove najveće sportske trenutke. U kratkim scenama može se vidjeti utakmica Šibenke i Bosne 1983. godine kad Šibenka osvaja naslov Draženovim bacanjima, koji je poslije ‘ukraden’ za zelenim stolom. Nakon toga lijepo je ispričan i njegov period igranja u dresu zagrebačke Cibone, ali i činjenica koliko je bio popularan da su mu gotovo sve cure prilazile i tražile ga autogram. Baš je tijekom igranja u Zagrebu upoznao ondašnju djevojku Renatu, a taj dio filma orijentiran je na njihov odnos, odnosno upoznavanje i početak ljubavne veze.

Period igranja u Realu iz Madrida obilježen je činjenicom da je Dražen postao najbolji europski igrač te da je došlo vrijeme za iskorak i odlazak u NBA ligu. Lijepo je prikazan i odnos s njegovim agentom, ali i nezadovoljstvo neigranjem u Portlandu, a onda odlazak u New Jersey Nets gdje postaje jedan od trojice najboljih igrača momčadi.

Kako počinje, tako i završava

Šerbedžija je vrlo zanimljivo složio tijek događanja u filmu, koji praktički počinje i završava istom scenom. Dakle, sami početak filma je 1993. godina i trenutak kad Dražen s dvije suputnice u automobilu prelazi poljsko-njemačku granicu. Među njima je bila i njegova ondašnja djevojka Klara. Nakon toga se cijela priča vraća na 70-e godine u Šibeniku i početak Draženovog života.

S druge strane, film praktički završava na isti način. Prvo je prikazana kvalifikacijska utakmica hrvatske reprezentacije u Poljskoj nakon čega Dražen ne odlazi službenim autobusom na aerodrom, već u automobil s Klarom i još jednom ženskom osobom. Onda dolazi spomenuta scena na granici, a nakon toga i period vožnje na kobnoj autocesti, tik prije smrti.

Umirovljenica Mahin
Film 'Moja najdraža torta' priča o usamljenosti, ali i o tome kako je pobijediti

Svidjela nam se činjenica što Draženova automobilska nesreća nije prikazana, već je njegova smrt ispričana na malo drugačiji način. Budan je i nalazi se na školskom igralištu kraj mora, okružen ljudima koje je najviše volio, među kojima je bila njegova obitelj, bivša djevojka Renata i suigrači.

Film o Draženu je jedno vrlo kvalitetno ostvarenje hrvatske kinematografije. Svidjet će se najviše onima koji ne očekuju dvosatnu sportsku priču, već emotivnu ljudsku i ljubavnu priču, dok će završetak filma zasigurno izmamiti i pokoju suzu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap