Pogledajte lokacije u prirodi i gradovima s kojih možete uživati u pogledu na Suze svetog Lovre

Luka Kalac
10. kolovoza 2024.
Novosti
A- A+

Meteorski pljusak u ovo doba godine poznat je pod imenima Suze svetog Lovre ili perzeidi. Iako se vrhunac perzeida može vidjeti početkom kolovoza, dan mu je naziv prema svetom Lovri, čiji se blagdan slavi 10. kolovoza. Riječ je o prolasku kometa Swift-Tuttle za kojim ostaje oblak ostataka koji se nađe na Zemljinoj putanji. Ulaskom tih ostataka u atmosferu, oni izgaraju i pružaju nam fenomenalne prizore na noćnom nebu. Ako želite uživati u ovom spektaklu, prije svega ćete se morati naoružati strpljenjem i slijediti određene savjete. Provjerite vama najbližu lokaciju i pogodno vrijeme za promatranje.

Ova pojava se naziva suze sv. Lovre, a poznata je i kao perzeidi. Traje svake godine po nekoliko dana početkom kolovoza.

Suze svetog Lovre | Foto: Unsplash / Ludovico Bee

Suze svetog Lovre ili Perzeidi su popularni nazivi u Hrvatskoj za meteorske pljuskove koji se mogu vidjeti noću početkom kolovoza. Ove godine Perzeidi će biti najvidljiviji između 11. i 13. kolovoza (od nedjelje do utorka), a najbolje vrijeme je od ponoći do zore. Kako biste uživali u ovom spektaklu koji se može vidjeti samo jednom godišnje, provjerite koja su najbolja mjesta u Hrvatskoj za promatranje Suza svetog Lovre.

Što su Suze svetog Lovre?

Prolaskom kometa Swift-Tuttle ostaje oblak ostataka kroz koji Zemlja prolazi i upravo zbog te pojave svakog ljeta svjedočimo pljusku meteora znanom kao Suze svetog Lovre ili Perzeidi. Budući da dio ostataka koji su nastali prolaskom tog kometa nevjerojatnom brzinom ulaze u Zemljinu atmosferu, zbog čega izgaraju, dolazi do svjetlosnih tragova.

– Ove godine će se perzeidi slabo vidjeti i neće biti spektakl kakav najavljuju jer će baš u to vrijeme biti pun mjesec. Hrvati ovaj fenomen nikada nisu zvali ‘Suze svetog Lovre’. Naime, prije 30 godina zbog prenošenja inozemnih članaka taj je naziv došao ovdje, ali do tada se nikada nije koristio u narodu. Mi imamo jedan od najpoetičnijih naziva za perzeide, a to su ‘nebeske krijesnice’. U nekim područjima kaže se i ‘proletuše’ ,što najvjerojatnije dolazi iz češkog jezika, otkrio je popularni astronom Korado Korlević za net.hr.

Nebo puno zvijezda koje padaju
Za vikend padaju zvijezde, a evo kako i gdje ćete ih najbolje vidjeti

Najbolja mjesta za promatranje u Hrvatskoj

Ako želite doživjeti ovo upečatljivo iskustvo, morate se pridržavati određenih savjeta. Prije svega, preporuka je pronaći lokaciju koja je dovoljno daleko od gradova i umjetne rasvjete jer ćete time izbjeći svjetlosno zagađenje.

Uz to, morate biti strpljivi, stoga bi bilo dobro ponijeti ručnik ili deku za ležanje. Isto tako, vodite računa o tome da i ljetne noći, pogotovo u određenim dijelovima prirode, mogu biti poprilično svježe pa je preporučljivo odjenuti se toplo. Kako biste temeljito isplanirali cjelonoćno promatranje zvijezda, provjerite koje su vam od navedenih lokacija s najnižim razinama svjetlosnog zagađenja najbliže.

Lokacije za promatranje u prirodi

Neka od najboljih mjesta za promatranje Suza svetog Lovre koja su udaljena od većih gradskih sredina su Višnjan, Plitvička jezera, Lastovo, Papuk i Dugi Otok.

Višnjan

Ako ste u Istri i nemate planova za vikend, a želite vidjeti meteorski pljusak Perzeida, Višnjan je pravo mjesto jer ima svoju zvjezdarnicu, a uz to i idealne uvjete za uživanje u ovakvim i sličnim prizorima zbog svoje udaljenosti od velikih gradova.

Nacionalni park i park prirode

Isto tako, jedan od najljepših prirodnih bogatstava Hrvatske je Nacionalni park Plitvička jezera. Kilometrima je udaljeno od većih gradskih sredina pa samim time i od svjetlosnog zagađenja. Plitvice pružaju pogled na tamno noćno nebo na kojem ćete moći promatrati padanje zvijezda u ovom nezaboravnom ambijentu. Park prirode Papuk je mjesto na kojem ćete uživati u svježem i čistom zraku, daleko od značajne umjetne rasvjete pa je još jedno od najboljih lokacija.

Lastovo i Dugi otok

Iznimno nisku razinu svjetlosnog zagađenja pruža otok Lastovo. Poznat je po tome što je jedan od najudaljenijih naseljenih otoka u Hrvatskoj, zbog čega je idealno mjesto za uživanje u pogledu na Suze svetog Lovre. Idealna lokacija za promatranje perzeida je i Dugi otok jer, osim u fenomenalnim prizorima na nebu, možete uživati u netaknutoj prirodi i iznimno čistom moru.

Lokacije za promatranje u gradovima

U slučaju da živite u gradu i nemate kako doći do ovakvih lokacija koje su vrlo malo naseljene ili gotovo uopće nisu, provjerite gdje možete promatrati Perzeide u svom gradu.

Novigrad na Dobri

Mjesto: Stari grad Novigrad
Datum i vrijeme: 10. i 11. kolovoza od 21:00 sat
Organizatori: Hrvatski astronomski savez

Osim gledanja, nude se i radionice koje se nadoplaćuju, a više možete vidjeti ovdje.

Križevci

Mjesto: Križevci (prva večer) i Stražinec (druga večer)
Datum i vrijeme: 11. i 12. kolovoza od 20:00 sati
Organizatori: Astronomsko društvo Perzeidi

Rijeka

Mjesto: Astronomski centar Rijeka
Datum i vrijeme: 10. kolovoza iza 21 sat
Organizatori: Akademsko astronomsko društvo Rijeka

Split

Mjesto: Zvjezdarnica u Gornjem Sitnom (Mosor)
Datum i vrijeme: 11. kolovoza do 19:30 sati

Zagreb

Mjesto: OIV toranj Sljeme
Datum i vrijeme: 10. kolovoza do 20:30 sati

Ako ne živite u blizini navedenih gradova, imajte na umu kako je važno pronaći mjesto daleko od naselja i umjetnog svjetla gdje ćete moći promatrati ovaj spektakl na noćnom nebu. Ne zaboravite ponijeti sa sobom dodatnu odjeću i deku na koju ćete leći. Podsjećamo kako smo lani pisali o ovoj spektakularnoj pojavi. Više o tome možete pročitati ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap