Planirate na planinarenje? HGSS nam je otkrio na što sve trebate paziti kako biste sigurno došli na odredište
Dok neki ljeto vole provoditi na moru, drugi ipak više vole planine i istraživanje novih lokacija. Iako je ovo odlična aktivnost koja uključuje puno hodanja i lijepih prizora, potreban je i oprez kako ne bi došlo do ozljeda ili kako se ne biste izgubili. Upravo su nam iz Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) dali niz savjeta za sve koji se odluče na aktivan odmor.
Planinarenje, šetnja i istraživanje novih terena je odlična aktivnost za tijelo, ali i duh. Ipak, sa sobom nosi i niz opasnosti koje se mogu lako izbjeći ako se slijede određeni savjeti. Najvažnije savjete je s nama podijelio HGSS koji često sudjeluje u spašavanju unesrećenih na planinama, ali i drugim opasnim terenima. Nedavno su tako spasili i baku nakon potrage od tri dana, o čemu smo pisali ovdje.
Kako biste što sigurnije hodali i planinarili, potrebno je slijediti važne upute za ponašanje u prirodi i na nepoznatom terenu. Tako su nam iz HGSS-a dali osam važnih savjeta na koje treba obratiti pozornost prije i za vrijeme svakog izleta ili šetnje u nepoznato.
1. Priprema je ključna
Iz HGGS-a su rekli kako je prije svega najvažnija priprema. Odnosno, prije nego krenete na neku aktivnost, provjerite vremenske uvjete, rutu koju planirate proći i uvjete terena. Jednako tako, informirajte se o težini staze i procijenite svoju fizičku spremnost.
2. Pravilna odjeća i obuća
Dobro je poznato kako veliki broj nesreća na planinarenju nastane zbog nošenja pogrešne obuće. Upravo zato, obuća treba biti kvalitetna, udobna i prilagođena terenu kojim ćete se kretati. Osim toga, iz HGSS-a su nam rekli da treba odabrati i odjeću koja je isto tako udobna, prozračna i prilagođena vremenskim uvjetima, ali i da se treba slojevito odjenuti kako biste se mogli prilagoditi promjenama temperature.
3. Ponesite potrebnu opremu
Na planinarenje ili izlete uvijek morate uzeti i nekoliko važnih stvari u ruksaku ili drugoj torbi.
– Uvijek ponesite sa sobom osnovnu opremu za sigurnost i udobnost. To može uključivati vodu za hidrataciju, hranu, prvu pomoć, mobitel, baterijsku svjetiljku, štap za hodanje i ostalu opremu koja vam može biti potrebna, rekli su nam iz HGSS-a.
4. Planiranje rute
Još jedan važan dio same pripreme je i planiranje rute. Kako kažu iz HGSS-a, važno je odabrati staze koje su prilagođene vašoj razini fizičke spremnosti. Jednako tako, savjetuju da se ne upuštate u zahtjevne rute ili planinarenje bez adekvatnog iskustva ili bez pratnje stručnih vodiča.
– Informirajte se o specifičnostima područja u kojem se planirate kretati. Upoznajte se s lokalnim pravilima i propisima te se pridržavajte njihovih preporuka, dodaju iz Hrvatske gorske službe spašavanja.
5. Hidratacija
Po ljetnim danima je puno lakše dehidrirati pa uvijek uz sebe imajte i dovoljnu količinu vode koju ćete redovito konzumirati.
6. Komunikacija i obavijesti
Možda jedan od važnijih savjeta, koji mnogi nažalost ne primjenjuju, a to je dobra komunikacija i obavještavanje drugih o planiranom izletu.
– Prije nego krenete na aktivnost, obavijestite svoju obitelj ili prijatelje o planovima i očekivanom povratku. Imajte pri ruci mobilni telefon s punom baterijom i osigurajte da imate signal u području u kojem se nalazite, rekli su nam iz HGSS-a.
7. Slušajte svoje tijelo
Osim što je važno znati svoje fizičke mogućnosti kod planiranja rute, jednako tako treba znati i slušati svoje tijelo tijekom aktivnosti.
– Ako osjetite neugodnosti, umor ili znakove dehidracije, odmorite se i pružite si potrebne pauze, savjetuju iz HGSS-a.
8. Krenite u pratnji
Zadnje, ali ne najmanje važno je da se prirodom nikada ne krećete sami.
Za kraj su nam iz HGSS-a poručili da treba uživati u prirodi, ali i istovremeno ostati siguran.