Pazite se novih prevara: Nude se besplatni pregledi i nove, povoljnije ZET karte
Prevarama nikad kraja, a trenutno su aktualne dvije na koje je vrlo lako nasjesti. Hrvatski zavod za javno zdravstvo tako upozorava da ne nasjedate na ponudu nepoznate tvrtke o prezentaciji i besplatnim pregledima vezanim uz prevenciju raka debelog crijeva. S druge strane, pojavila se i prevara u ime ZET-a na Facebooku, gdje se nudi karta po cijeni od 2,35 eura za šest mjeseci prijevoza.
Neke prevare se vrlo lako raspoznaju, dok je drugima vrlo lako povjerovati. Upravo su takve i prevare koje su trenutno aktualne, a tiču se besplatnih pregleda i povoljnijih karata ZET-a.
Besplatni pregledi i prezentacija
U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo dobivaju učestale upite građana koje je kontaktirala nepoznata tvrtka da dođu na prezentaciju i besplatne preglede vezane uz prevenciju raka debelog crijeva. Iz HZJZ-a napominju kako su jedine ovlaštene osobe i institucije kojima se možete obratiti na tu temu liječnici obiteljske medicine, patronažne sestre i zavodi za javno zdravstvo koji sustavno rade na provođenju Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Dodaju i kako im se bez ustručavanja možete obratiti za sva pitanja i besplatne preglede.
S druge strane, na društvenoj mreži Facebook se pojavila stranica ‘Karta zagrebačkog javnog prijevoza’ na kojoj se spominje ekskluzivna ponuda za građane, a nudi se nova, jeftinija ZET karta za putovanja svim vrstama prijevoza šest mjeseci za samo 2,35 eura. Ponuda vrijedi sedam dana i samo za prvih 500 kupaca, kako piše. Ipak, radi se o lažnom profilu, a sve su objasnili iz ZET-a.
Lažni sadržaj i lažan profil ZET-a
– U lažnom sadržaju nude se određene pogodnosti vezane uz prodaju karata te se tako obmanjuju korisnici društvene mreže Facebook, a napominjemo kako je “ZET – Zagrebački električni tramvaj” jedini pravi profil naše tvrtke. Uočite li stranicu koja se oglašava kao ZET, savjetujemo vam da ne odabirete ponuđene opcije u njihovim objavama te da ne dajete svoje osobne podatke, piše u statusu upozorenja.
Kao što smo otkrili u svibnju u našoj anketi, gotovo je 50 posto umirovljenika doživjelo neku vrstu prevare. Najviše njih dogodio se preko SMS poruka i mailova, nešto manje putem društvenih mreža i aplikacija, a najmanje prevara uživo. Više možete pročitati i u ovom tekstu. Poznato je i kako je tijekom 2023. godine evidentirano 635 prevarenih osoba starijih od 60 godina, prema podacima MUP-a, o čemu možete čitati ovdje.