U Hrvatskoj je zakonom zaštićen velik broj biljnih i životinjskih vrsta, uključujući i neke kukce koje svakodnevno susrećemo u prirodi. Stroge zakonske mjere zabranjuju hvatanje, ubijanje i uznemiravanje ovih vrsta, a prekršitelji mogu biti kažnjeni s visokim novčanim iznosima. Konkretnije, kazne za pravne osobe idu i do skoro 27.000 eura, za fizičke do gotovo 4.000 eura.
U Hrvatskoj je zakonom zaštićen veliki broj biljnih i životinjskih vrsta koje možemo susresti u prirodi ili urbanim sredinama. Iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije često podsjećaju kako su strogo zaštićene zavičajne divlje vrste koje su ugrožene, usko rasprostranjeni endemi te one koje su zaštićene propisima Europske unije ili međunarodnim ugovorima.
Među zaštićenim životinjama su bjeloglavi sup, plemenita periska, vuk, poskok, sredozemna medvjedica i 16 vrsta morskih pasa. No, kako prenosi N1, zaštićene su i neke vrste kukaca koje možemo sresti praktički svakodnevno u prirodi.
– Od kukaca (Insecta) koje ljudi mogu sresti u prirodi ili u nekim urbanim područjima pod strogom zaštitom su neke vrste leptira, kao što je apolon (Parnassius apollo) ili obični lastin rep (Papilio machaon), zatim neke vrste kornjaša poput alpinske i hrastove strizibube te vretenaca (vilinski konjici) i obalčara koje nalazimo uz vodene površine, rekli su za N1 iz Ministarsta zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Napominju, također, da Zakon o zaštiti prirode strogo zabranjuje hvatanje, ubijanje, uznemiravanje, uništavanje jaja i gnijezda te prodaju ili razmjenu jedinki zaštićenih vrsta. Oni koji prekrše taj zakon, morat će duboko zaviriti u svoj džep. Konkretnije, za pravne osobe kazne iznose od 3.318 do 26.544 eura, dok su za fizičke osobe kazne između 929 i 3.981 eura.
Prošle je jeseni kaznenu prijavu zbog krivolova zaštićenih vrsta ptica na ušću Neretve zaradio i 72-godišnji umirovljenik. Kao što smo tada pisali na našem portalu, policija ga je uhvatila na licu mjesta s opremom za vabljenje ptica, oružjem, ali i 16 komada ustrijeljenih crnih liski.