Orezivanje živice: ‘Ovisi o vrsti i obliku koji želimo, a alat mora biti oštar’

Ivana Moslavac
26. travnja 2025.
Novosti
A- A+

Živica ima ulogu ograđivanja i pregrađivanja prostora, a mnogi je osim što je ‘živa’ ograda, vole jer štiti od pogleda prolaznika u dvorište. Kako ju je najbolje održavati objasnili su nam iz Komunalnog poduzeća Križevci. Živica se orezuje odmah po sadnji i tako se definira temeljni oblik čime joj se pomaže u zgušnjavanju. Oblikovanje i šišanje živice provodi se od travnja do listopada, a najčešće se koriste ručne vrtlarske škare koje moraju biti oštre.

Orezivanje živice

Orezivanje živice | Foto: Pexels/Pixabay

Mnoge kuće imaju ‘živu’ ogradu, živicu. Osim što služi za ograđivanje prostora, dvorišta štiti i od pogleda prolaznika. Ovisno o vrsti oblikovanja živice se dijele na formalne i neformalne. S obzirom na to kakvu živicu se želi dobiti kao i vrsta živice koja se sadi, ovisi i vrijeme orezivanja živice, odgovorili su iz Komunalnog poduzeća Križevci. Oblikovanje i šišanje živce provodi se od travnja do listopada. To je vrijeme trajanja vegetacije.

Orezivanje živice pomaže zgušnjavanju

Živice se orezuju odmah po sadnji i tako se definira temeljni oblik čime se pomaže biljkama u zgušnjavanju. Jače orezivanje poput pomlađivanja provodi se u vrijeme mirovanja potkraj jeseni ili krajem zime. Neformalne živice su prirodnijeg, slobodnog oblika i ne treba ih često orezivati. Prvenstveno ako se radi o cvatućim vrstama koje tada treba formirati nakon cvatnje.

– Jače i orezivanje i pomlađivanje živice za vrijeme mirovanja vegetacije, potkraj jeseni ili potkraj zime, kao što smo već naveli. To se odnosi isključivo na bjelogoričnu živicu. Crnogorica se potpuno drugačije ponaša. Crnogoricu ćemo formirati u živicu kao mlade sadnice i tako ju održavati čak i s jednim šišanjem kroz godinu, maksimalno dva šišanja u vrijeme mirovanja biljke. Nećemo primjenjivati rezove za pomlađivanje takve živice, objasnili su.

Šišanje i oblikovanje ide od dna prema gore

Nakon sadnje i definiranja temeljnog oblika, daljnje orezivanje ovisi o vrsti živice i obliku koji želimo, poručili su iz Komunalnog poduzeća Križevci. Objasnili su kako šišanje i oblikovanje započinje od dna živice prema gore. Pri tome, donji dio živice ostaje nešto širi od gornjeg dijela živice. Naročito je to važno kod visokih živica jer niži dijelovi živice ostaju zasjenjeni. Iz tog razloga s vremenom i prorijeđeni, ogoljeni što svakako utječe na izgled i kvalitetu živice, objasnili su iz križevačkog Komunalnog poduzeća.

Također, tako formirane živice su otpornije na snijeg i vjetar u smislu deformiranja živica. Često šišanje i intenzivan rast iscrpljuju tlo i biljku. Zbog toga je, kako su objasnili, potreba za gnojidbom i zalijevanjem veća. Naročito je veća ako se živice nalaze u uskim kanalima gdje je često loša kvaliteta i oskudno tlo. Također je potrebna kontrola zdravstvenog stanja u odnosu na bolesti i štetnike te po potrebi primijeniti zaštitna sredstva kao i okopavanje tla oko samih biljaka.

Najčešće se koriste ručne vrtlarske škare

Goran Fruk ispred voćnjaka
Rezidba voćaka: Profesor nam je otkrio kako se pravilno radi, ali i koji je alat najbolji

– Pri orezivanju živice, isto kao i pri rezidbi voćaka, alat mora biti oštar kako bi smo jednim kratkim rezom ostavili glatke i neoštećene rezove na granama. Od alata i pribora za orezivanje najčešće su nam potrebne ručne vrtlarske škare. One služe za orezivanje pojedinačnih grančica i orezivanje ocvalih, cvjetova po potrebi, naveli su.

Ručne škare za živicu osnovni su alat za šišanje i oblikovanje živice, kao i električne, benzinske ili akumulatorske škare za šišanje. Osim toga, koriste se i ručna pila koja je potrebna za orezivanje debljih grana. Teleskopske škare su za visoke dijelove živice. Također, često su potrebne ljestve, po potrebi za visoku živicu ili više dijelove živice. O rezidbi voćaka razgovarali smo s profesorom Frukom s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, otkrio nam je kako se pravilno radi, ali i koji je alat najbolji, o čemu smo pisali ovdje.

– Kako bismo izbjegli ozljede i poštivali pravila struke, dodatno je potrebna zaštitna oprema, kao što su rukavice, zaštitne naočale i maska po potrebi kao zaštita od prašine te ako radimo sa strojevima, zbog buke bi bilo potrebno zaštititi uši. Uz pravilnu njegu i brigu o živici, zasigurno ćemo imati rezultate u kojima ćemo uživati unutar našeg zaštićenog prostora, također će plijeniti pažnju i poglede izvana, poručili su iz Komunalnog poduzeća Križevci.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap