Oporba pokreće postupak opoziva ministra Beroša: “U normalnoj državi sam bi podnio ostavku”
Ministar zdravstva Vili Beroš pod povećalom je javnosti zbog velikih dugova u zdravstvu, a potresa ga i afera s platformom Cijepise.hr. Oporba želi pokrenuti opoziv za njegovom smjenom, a saborska rasprava održat će se ili prije lokalnih izbora, ili između prvog i drugog kruga.
“Dionice” ministra zdravstva Vilija Beroša u naglom su padu posljednjih dana. Nakon velikih problema s veledrogerijama, našao se u aferi s platformom Cijepise.hr koju je otkrio Telegram. Sama platforma ne funkcionira baš najbolje, a posao je za veliku sumu novca dobila tvrtka Cuspis Vinka Kojundžića, inače Beroševog prijatelja. Oporba zbog toga planira pokrenuti opoziv sve nepopularnijeg ministra, piše novilist.hr.
Inicijativa dolazi od SDP-a odakle kažu da će se početkom ovoga tjedna konzultirati s ostatkom opozicije.
“Sve što se događalo proteklih nekoliko tjedana, od obustave isporuke lijekova bolnicama, pa do skandala s informatičkom platformom Cijepise.hr, pokazuje da ministar Beroš jednostavno mora otići. Potpuno je neprihvatljivo da sustav cijepljenja ne funkcionira, a da onda saznamo da je prijateljima i podržavateljima HDZ-a dodijeljen posao vezano za to. Potpuno je neprihvatljivo da se zarađuje na životima i zdravlju ljudi. Zato Beroš definitivno više ne može biti ministar zdravstva i SDP će idućih dana započeti konzultacije s drugim oporbenim strankama o pokretanju postupka njegovog opoziva.
To nema nikakve veze s lokalnim izborima, nego isključivo s činjenicom da su skandali unutar Ministarstva toliki da bi u svakoj normalnoj državi ministar i sam ponudio ostavku”, kazao je Peđa Grbin za Novi list.
Saborska procedura nalaže da se zahtjev za opoziv automatski uvršatava u dnevni red, a Vladi da je osam dana za očitovanje. Glasovanje o nepovjerenju mora se održati u razmaku od sedam do 30 dana nakon podnošenja prijedloga, što znači da će rasprava o opozivu biti ili neposredno prije lokalnih izbora, a najkasnije između prvog i drugog kruga.