Građani su se ponadali kako je jučerašnje pomicanje sata bilo posljednje te kako od iduće godine više neće morati trpjeti negativne posljedice tog čina. Međutim, čini se kako nisu sve zemlje spremne na uvođenje nove odluke već 2019.
Sa zimskim računanjem vremena započeli smo jučer kada smo kazaljku sata pomaknuli za jedan unatrag. Spavamo sat vremena dulje, ali u danu uživamo sat vremena manje. Mnogim građanima, posebno starijima, promjena sata, baš kao i vremena, često izaziva negativne posljedice po opće stanje i osjećanje. Ne pomaže ni “južina” koja ovih dana otežava normalno funkcioniranje, ali i prilagodbu zimskom računanju vremena. K svemu tomu još je i prvi dan nakon vikenda.
Takvim mukama trebao bi doći kraj ukidanjem pomicanja sata, o čemu je Europska komisija građanima Europske unije prepustila odluku te uvažila rezultate ankete prema kojoj se 84 posto od 4,6 milijuna ispitanika izjasnilo za ukidanje pomicanja satova.
Međutim, potrebno je proći proceduru pa se pomicanje sata dvaput godišnje neće ukinuti ne samo ove, nego ni iduće godine.
“Europska unija neće 2019. biti u mogućnosti ukinuti pomicanje satova dva puta godišnje, u proljeće i jesen, zbog nekoliko članica koje još uvijek za to nisu spremne” – izjavio je danas austrijski ministar prometa Norbert Hofer, prenosi Index.hr.
Austrijski ministar, čija zemlja trenutno predsjedava Europskom unijom, ugostio je kolege iz više zemalja, pri čemu su raspravljali o ukidanju pomicanja satova dva puta godišnje, u proljeće i jesen. Pritom, kazao je da bi bilo dobro izbjeći različite vremenske zone unutar EU te kako je važno pronaći kompromis.
Hofer je napomenuo da dvije do tri zemlje ne žele uvesti promjene 2019. godine zbog tehničkih problema u zračnom prometu i drugim područjima, jer im za njihovo uvođenje treba oko 18 mjeseci.
Čitav slučaj još mora biti razmotren u Europskom parlamentu, a tek onda će svaka članica imati mogućnost odabira hoće li se zadržati na ljetnom ili zimskom računanju vremena.