Odabrani predstavnici i zamjenici Nacionalnog vijeća za starije osobe; Nekoliko detalja je vrlo zanimljivo
Na zatvorenom dijelu jučerašnje sjednice Vlade imenovani su predstavnici i zamjenici predstavnika Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe. Članovi su tako iz Vlade, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Porezne uprave, Ministarstva branitelja i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Ovo Vijeće je iznova osnovano na Međunarodni dan starijih osoba. Predsjednik Vijeća se još ne zna, ali će biti poznat uskoro.

Starije osobe | Ilustracija: Pexels
Neki dan je ponovno osnovano Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe. Jučer su na Vladi izabrani njegovi predstavnici i zamjenici predstavnika, a doznali smo i kada bi trebao biti poznat predsjednik ili predsjednica Vijeća.
Izabrani su predstavnici i zamjenici predstavnika
Jučer se održala 28. sjednica Vlade, a na njezinom zatvorenom dijelu su, između ostalih tema, izabrani predstavnici i zamjenici predstavnika Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe. Sporazum o osnivanju Vijeća su na Međunarodni dan starijih osoba potpisali premijer Andrej Plenković, predsjednica Matice umirovljenika, Višnja Fortuna i predsjednica Sindikata umirovljenika, Jasna A. Petrović. Više smo pisali i ovdje.
Samo par dana kasnije su odabrani i predstavnici. Odabrano ih je ukupno 12, odnosno šest predstavnika i šest zamjenika. Predstavnici su: Marinko Lukenda, Danica Kramarić, Nevenka Benić, Silvia Sakan, Ivo Bulaja i Morana Krušarovski, a zamjenicima predstavnika Melita Čičak, Marijana Tkalec, Ivana Portolan Pajić, Jasna Prepeljanić, Slavica Ružić i Željka Gluhak.
Raznolik sastav predstavnika
Jedan predstavnik nam je poznat od ranije, a to je Marinko Lukenda koji je ujedno i državni tajnik Ministarstva rada. On radi za plaću od 4.133 eura neto, ima samo stručnu spremu, član je HSU-a, a u mirovinu je otišao kada mu je bilo 40 godina. Više o njemu smo pisali i u ovom tekstu. Predstavnica Danica Kramarić, dr. med. je ravnateljica Uprave za primarnu zdravstvenu zaštitu, zdravstveni turizam, lijekove i medicinske proizvode, javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu i ujedno majka nogometaša Andreja Kramarića.
Još jedna predstavnica je i Nevenka Benić, bivša državna tajnica u Ministarstvu branitelja koja je bila pod istragom USKOK-a. Naime, protiv nje je bila pokrenuta istraga zbog osnovane sumnje da je umiješana u namještanje polaganja državnih ispita. Trenutno je Benić načelnica sektora za udruge iz Domovinskog rata, kontrolu i analizu projekata pri Ministarstvu branitelja. Iduća predstavnica je Silvia Sakan, koja je voditeljica Odjela za analizu proračunskih korisnika iz područja gospodarstva, regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Predstavnici su i Ivo Bulaja, zamjenik ravnatelja HZMO-a, kao i Morana Krušarovski, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, za dobrovoljno zdravstveno osiguranje.
Zamjenici predstavnika su sve žene
Odabrani su i zamjenici predstavnika, odnosno zamjenice. Melita Čičak, ravnateljica Uprave za mirovinski sustav u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, koja je i predsjednica Upravnog vijeća HZMO-a, Marijana Tkalec, načelnica Sektora za skrb o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i očuvanje vrijednosti Domovinskog rata pri Ministarstvu branitelja. Tu je i Ivana Portolan Pajić, dr. med., načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam.
Klupe Nacionalnog vijeća će kao zamjenica grijati i Jasna Prepeljanić iz Ministarstva financija, odnosno Porezne uprave. Osim nje, tu je i Slavica Ružić koja je bila zamjenica predstavnika Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe 2020. godine, kao i Željka Gluhak koja je radila u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Za dvije potonje zamjenice se ne može pronaći previše novih informacija na tražilici.
Tko će biti predsjednik?
Zanimalo je nas i tko će biti predsjednik Nacionalnog vijeća, a predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, Jasna A. Petrović nam je rekla kako se to još ne zna. Naime, predsjednika biraju svi predstavnici Vijeća na konstituirajućoj sjednici na godinu dana, a on može biti izabran iz redova predstavnika Vlade i umirovljenika.
– Napravljen je okvir ili platforma za socijalni dijalog. Međutim, u ovom trenutku se još ne zna tko će biti predsjednik Nacionalnog vijeća. Da je ostao Ivan Vidiš, mi bismo prihvatili njega, ali nije ostao. Za tjedan dana ćemo ići s pozivima, a prva sjednica će biti najkasnije za dva tjedna, rekla nam je Petrović.
Dodala je i kako bi se upravo na prvoj sjednici trebalo razgovarati o prijedlogu da se donese odluka da sve županije imaju županijska vijeća.