Odabrani predstavnici i zamjenici Nacionalnog vijeća za starije osobe; Nekoliko detalja je vrlo zanimljivo

Ana Kanazir
4. listopada 2024.
Novosti
A- A+

Na zatvorenom dijelu jučerašnje sjednice Vlade imenovani su predstavnici i zamjenici predstavnika Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe. Članovi su tako iz Vlade, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Porezne uprave, Ministarstva branitelja i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Ovo Vijeće je iznova osnovano na Međunarodni dan starijih osoba. Predsjednik Vijeća se još ne zna, ali će biti poznat uskoro.

Starije osobe trebaju se držati hladovine Ilustracija: Pexels

Starije osobe | Ilustracija: Pexels

Neki dan je ponovno osnovano Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe. Jučer su na Vladi izabrani njegovi predstavnici i zamjenici predstavnika, a doznali smo i kada bi trebao biti poznat predsjednik ili predsjednica Vijeća.

Foto: Vlada RH
Osnovano Vijeće za umirovljenike i starije: 'Prioritet nam je daljnji rast mirovina'

Izabrani su predstavnici i zamjenici predstavnika

Jučer se održala 28. sjednica Vlade, a na njezinom zatvorenom dijelu su, između ostalih tema, izabrani predstavnici i zamjenici predstavnika Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe. Sporazum o osnivanju Vijeća su na Međunarodni dan starijih osoba potpisali premijer Andrej Plenković, predsjednica Matice umirovljenika, Višnja Fortuna i predsjednica Sindikata umirovljenika, Jasna A. Petrović. Više smo pisali i ovdje.

Samo par dana kasnije su odabrani i predstavnici. Odabrano ih je ukupno 12, odnosno šest predstavnika i šest zamjenika. Predstavnici su: Marinko Lukenda, Danica Kramarić, Nevenka Benić, Silvia Sakan, Ivo Bulaja i Morana Krušarovski, a zamjenicima predstavnika Melita Čičak, Marijana Tkalec, Ivana Portolan Pajić, Jasna Prepeljanić, Slavica Ružić i Željka Gluhak.

Raznolik sastav predstavnika

Jedan predstavnik nam je poznat od ranije, a to je Marinko Lukenda koji je ujedno i državni tajnik Ministarstva rada. On radi za plaću od 4.133 eura neto, ima samo stručnu spremu, član je HSU-a, a u mirovinu je otišao kada mu je bilo 40 godina. Više o njemu smo pisali i u ovom tekstu. Predstavnica Danica Kramarić, dr. med. je ravnateljica Uprave za primarnu zdravstvenu zaštitu, zdravstveni turizam, lijekove i medicinske proizvode, javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštitu i ujedno majka nogometaša Andreja Kramarića.

Još jedna predstavnica je i Nevenka Benić, bivša državna tajnica u Ministarstvu branitelja koja je bila pod istragom USKOK-a. Naime, protiv nje je bila pokrenuta istraga zbog osnovane sumnje da je umiješana u namještanje polaganja državnih ispita. Trenutno je Benić načelnica sektora za udruge iz Domovinskog rata, kontrolu i analizu projekata pri Ministarstvu branitelja. Iduća predstavnica je Silvia Sakan, koja je voditeljica Odjela za analizu proračunskih korisnika iz područja gospodarstva, regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Predstavnici su i Ivo Bulaja, zamjenik ravnatelja HZMO-a, kao i Morana Krušarovski, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, za dobrovoljno zdravstveno osiguranje.

Iz stranke Hrvatske stranke umirovljenika na konferenciji za novinare
HSU-ov umirovljenik Lukenda kao Piletićev savjetnik za mirovine ima plaću 4.133 eura

Zamjenici predstavnika su sve žene

Odabrani su i zamjenici predstavnika, odnosno zamjenice. Melita Čičak, ravnateljica Uprave za mirovinski sustav u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava, koja je i predsjednica Upravnog vijeća HZMO-a, Marijana Tkalec, načelnica Sektora za skrb o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i očuvanje vrijednosti Domovinskog rata pri Ministarstvu branitelja. Tu je i Ivana Portolan Pajić, dr. med., načelnica Sektora za primarnu zdravstvenu zaštitu i zdravstveni turizam.

Klupe Nacionalnog vijeća će kao zamjenica grijati i Jasna Prepeljanić iz Ministarstva financija, odnosno Porezne uprave. Osim nje, tu je i Slavica Ružić koja je bila zamjenica predstavnika Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Nacionalnom vijeću za umirovljenike i starije osobe 2020. godine, kao i Željka Gluhak koja je radila u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje. Za dvije potonje zamjenice se ne može pronaći previše novih informacija na tražilici.

Tko će biti predsjednik?

Zanimalo je nas i tko će biti predsjednik Nacionalnog vijeća, a predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske, Jasna A. Petrović nam je rekla kako se to još ne zna. Naime, predsjednika biraju svi predstavnici Vijeća na konstituirajućoj sjednici na godinu dana, a on može biti izabran iz redova predstavnika Vlade i umirovljenika.

– Napravljen je okvir ili platforma za socijalni dijalog. Međutim, u ovom trenutku se još ne zna tko će biti predsjednik Nacionalnog vijeća. Da je ostao Ivan Vidiš, mi bismo prihvatili njega, ali nije ostao. Za tjedan dana ćemo ići s pozivima, a prva sjednica će biti najkasnije za dva tjedna, rekla nam je Petrović.

Dodala je i kako bi se upravo na prvoj sjednici trebalo razgovarati o prijedlogu da se donese odluka da sve županije imaju županijska vijeća.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap