Odabrani najbolji mirovinski sustavi diljem svijeta, evo gdje se nalazi Hrvatska
Dok je nekima naš mirovinski sustav kompliciran i pun mana, drugi pak u njemu vide i niz prednosti. Tako se upravo hrvatski mirovinski sustav našao na ljestvici kvalitete mirovinskih sustava svijeta i pri tome je zauzeo 27. mjesto od ukupno 47 zemalja. Zanimljivo je da se najboljem mogu nadati umirovljenici u Nizozemskoj, koja je zauzela prvo mjesto prema rezultatima redovnog godišnjeg istraživanja konzultantske kuće Mercer.
Kako bi se znalo koji je mirovinski sustav na svijetu najbolji i zašto, rade se redovite godišnje analize i donose se ljestvice kvalitete, a sve objavljuje konzultantska kuća Mercer, u suradnji s australskim sveučilištem Monash i CFA institutom.
Hrvatski mirovinski sustav ima određene rizike
Godišnja analiza mirovinskih sustava se radi po određenim kriterijima. Tako se indeks računa koristeći više od 50 različitih indikatora, a njima se ocjenjuje adekvatnost, održivost i integritet nekog mirovinskog sustava. Kako navodi portal bloombergadria.com glavna pitanja na koja se pokušava odgovoriti su koliku mirovinu dobivaju umirovljenici, može li sustav i dalje isplaćivati mirovine i može li mu se vjerovati.
Na popisu se pronašlo ukupno 47 zemalja svijeta, a hrvatski mirovinski sustav je zauzeo 27. mjesto s vrijednošću indeksa od 60,3 bodova i ocjenom C+. Ova ocjena znači da mirovinski sustav ima neke prednosti i dobre značajke, ali i veće rizike ili manjkove s kojima bi se trebalo pozabaviti. Bez tih poboljšanja efikasnosti i/ili dugoročna održivost bi mogli doći u pitanje.
Mirovinski sustavi su pod pritiskom
U komentaru hrvatskog mirovinskog sustava je u analizi navedeno kako bi se on mogao poboljšati kroz povećanje minimalne podrške za najsiromašnije starije osobe, kroz povećanje doprinosa za drugi i treći mirovinski stup i povećanjem udjela sudjelovanje radnika u sustavu.
Najbolji mirovinski sustav je ove godine Nizozemski, na drugom mjestu je Island, a na trećem Danska. Na zadnjem mjestu je Argentina. Ipak, autori analize ističu da se mirovinski sustavi u svijetu nalaze pod pritiskom kao nikada do sada i to zbog inflacije, ali i zbog promjena u tržištu rada.