Iako se još čeka cijena javne usluge koju objavljuje regulatorna agencija, postoje kalkulacije koliko bi plin mogao poskupjeti. Kalkulacije se baziraju s obzirom na cijene na plinskoj burzi. Cijena bi tako mogla biti viša jer su cijene plina na tržištu u tom periodu koji se uzimanje za određivanje cijena bile više, kako navode iz Udruženja opskrbljivača i distributera plinom. Ako ne bude subvencije Vlade, moglo bi se raditi o povećanju do 25 posto, kako navodi Dalibor Pudić iz Hrvatska stručna udruga za plin.
Poskupljuje hrana, ali i troškovi života, što najbolje pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku o inflaciji, o čemu smo pisali ovdje. Uskoro bi mogao poskupjeti i plin. Iako se još ne znaju detalji, poznate su kalkulacije, a i stručnjaci imaju svoja predviđanja.
U listopadu bi nas moglo dočekati novo iznenađenje i novo povećanje cijena, a ovoga puta se radi o poskupljenju plina. Cijene inače objavljuje regulatorna agencija, a točni detalji se tek čekaju. Ipak, već postoje određene kalkulacije.
– Ta cijena će po toj metodologiji biti viša zato što su cijene plina na tržištu u tom periodu koji je referentan za određivanje cijene bile više. To jedino znamo iz onoga što se sad objavilo. Ali to ne znači da mi moramo kupovati plin u javnoj usluzi. Bilo koje kućanstvo može izabrati opskrbljivača i odabrati, vidjeti tko će biti tu najjeftiniji, rekao je za dnevnik.hr Srećko Ezgeta, iz Udruženja opskrbljivača i distributera plinom, HGK.
Ipak, mnogo ovisi i o subvenciji države. Ako bi ona ostala na sadašnjoj razini, može doći do pada cijene, ali ako bi se ukinula, onda dolazi do povećanja cijene. S obzirom na nedavne najavljene štednje i rezanje proračuna, o čemu smo pisali ovdje, moglo bi doći upravo do potonjeg.
Povećanje cijene bi tako moglo ići i do 25 posto, a moglo bi biti i veće u slučaju da se smanji PDV na plin, kako je rekao Dalibor Pudić iz Hrvatske stručne udruge za plin za dnevnik.hr. Dodao je kako on ipak ne očekuje da će se to dogoditi. Treba pričekati jesen i vidjeti što nas stvarno čeka.