Oboljeli od demencije su u Klinici Vrapče dobili posebnog robota tuljana, evo zašto je on važan
Odjel psihogerijatrije u Klinici za psihijatriju Vrapče, gdje se nalaze pacijenti koji imaju demenciju, dobio je asistivnog robota imena Paro. Ovaj robot je nastao u Japanu, izgleda kao beba tuljan, ima mekano krzno, a djeluje kao terapija pacijentima. U Klinici postoje dva ovakva simpatična robota, a kako nam je otkrio pročelnik Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju, Ninoslav Mimica, pacijenti ih izvrsno prihvaćaju, dok su zadovoljni i radni terapeuti koji su uvidjeli da im mogu pomoći u rehabilitaciji pacijenata.
Klinika za psihijatriju Vrapče je dobila zanimljiv novitet. Naime, Odjel za psihogerijatriju je dobio posebnog asistivnog robota koji podsjeća na životinju i pomaže pacijentima oboljelima od demencije. Više nam je otkrio pročelnik Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju.
Robot je surogat kućnog ljubimca
Na odjelu psihogerijatrije u Klinici Vrapče nalaze se bolesnici starije dobi kod kojih je potrebno hospitalizirano liječenje na zatvorenom odjelu. Na ovom se odjelu tako liječe osobe koje boluju od raznih vrsta demencija, posebno Alzheimerove bolesti. Kako bi liječenje bilo još učinkovitije, sada su pacijenti dobili i posebnog robota koji se zove Paro.
Paro je asistivni robot koji je zapravo dizajniran u Japanu za osobe s demencijom, a koristi se protiv usamljenosti. Točnije, on im pravi društvo i smiruje ih. Paro je zapravo beba tuljan, ima 2,5 kilograma i bijelo mekano krzno. Osim što sve osvaja svojim slatkim izgledom, on ima i terapeutski učinak i zamišljen je kao surogat kućnog ljubimca, kako nam je rekao Pročelnik Zavoda za biologijsku psihijatriju i psihogerijatriju, Ninoslav Mimica.
Pomaže u rehabilitaciji pacijenata
– S obzirom na to da je kućne ljubimce ponekad komplicirano, a neki puta i nemoguće dovoditi u bolničke uvjete te da su za određene kategorije osoba živi ljubimci prezahtjevni, ovakvi interaktivni roboti, koji koriste umjetnu inteligenciju, prepoznaju lica, pokazuju neverbalne znakove veselja i milo se glasaju – pokazali su se kao izvrsno rješenje, rekao nam je Mimica.
Dodao je kako u Klinici postoje dva ovakva robota koji svakodnevno sudjeluju u terapijskom procesu u Dnevnoj bolnici Odjela psihogerijatrije. Njima su zadovoljni pacijenti koji ih izvrsno prihvaćaju, ali i radni terapeuti koji su uvidjeli da im mogu pomoći u rehabilitaciji pacijenata.