Obnova zgrade Hrvatskog sabora u punom jeku: Pogledajte kako će izgledati

Ivana Moslavac
23. siječnja 2025.
Novosti
A- A+

Hrvatski sabor, gornjogradska palača na Trgu svetog Marka nalazi se na području zaštićene Povijesne urbane cjeline Grada Zagreba. Sabor u matičnoj zgradi ne zasjeda od rujna prošle godine, a interijer same zgrade krenuo se obnavljati u listopadu. Zbog ozbiljnih oštećenja projekt obnove saborske palače obuhvaća cjelovitu konstrukcije zgrade, tako da saborski zastupnici i ostali djelatnici još neko vrijeme neće kročiti na Markov trg.

Zgrada Hrvatskog sabora

Zgrada Hrvatskog sabora | Foto: bauštela.hr

Zgrada Hrvatskog sabora nalazi se u samom središtu Gornjeg grada, na Trgu svetog Marka u Zagrebu. Unutarnji prostor zgrade od listopada se obnavlja, a posljednjih tjedana radovi su u punom jeku. Zgrada je izvana okružena zaštitnim ogradama s južne i zapadne strane, a kako trenutno izgleda unutrašnjost, snimio je naš sestrinski portal bauštela.hr.

Zgrada sabora tijekom godina dograđivana više puta

sabor
Usklađivanje je ovoj skupini donijelo najviše: Mirovina im iznosi više od 2.000 eura

Sabor u zgradi na Markovom trgu ne zasjeda od rujna. Mirovine nekadašnjih saborskih zastupnika prešle su nedavno 2.000 eura, o čemu smo pisali ovdje. Saborski zastupnici još neko vrijeme neće dolaziti u zgradu na Markov trg. Inače, tvrtka Ing-grad izvodi rekonstrukciju interijera zgrade, a opisali su i točan tijek radova.

Zanimljivo je da je zgrada Sabora posljednjih 200 godina pregrađivana i dograđivana u više navrata. Konzervatorica i pročelnica Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Lana Križaj otkrila je kako su posljednji katovi na zgradu neadekvatno nadograđeni što je izazvalo veću štetu, a isto su potvrdili i sugovornici na gradilištu.

Nakon ulaza u predvorju, nalazi se raskošno stubište kojim se mora proći do prvog kata kako bi se došlo do trenutno prašnjave sabornice. Sabornicu krasi raskošni kristalni luster, za koji se, kao i mnoge druge u gornjogradskoj palači, po konzervatorskoj odluci sprema ozbiljna restauracija. Prašnjavi hodnici i zidovi uglavnom su označeni slovom ‘Ž’ što znači da na njima slijedi skidanje žbuke.

Sabornica

Sabornica | Foto: bauštela.hr

U potkrovlju će se nalaziti mjesto za piće i jelo

Na prvom katu i na višim etažama, zidovi su već ogoljeni. Projekt obnove obuhvaća cjelovitu konstrukcije zgrade koja je smještena na području zaštićene Povijesne urbane cjeline Grada Zagreba, ali nije pojedinačno zaštićeno kulturno dobro. Konzervatorica Križaj objasnila je kako lokacija zgrade zahtijeva poštivanje mjera zaštite na očuvanju vanjštine. Zbog ozbiljnih oštećenja, u planu je nekoliko koraka sanacije. Razgrađivanje viših etaža koje su najviše stradale u potresu 2020. godine bit će najozbiljniji koraci u obnovi.

– Najveća oštećenja bila su treći i četvrti kat, no bilo ih je i u ostatku tlocrta. Kad smo obilazili građevinu vidjeli smo karakteristična oštećenja na nadvojima i nosivim zidovima, rekao je statičar Hrvoje Vukić i dodao da će treći, četvrti kat i stropna konstrukcija drugog kata biti uklonjeni.

Krovnu konstrukciju koja je sačinjena od drvenih greda, zamijenit će čelična konstrukcija. Radovi na krovištu trebali bi biti posljednji korak u konstruktivnoj sanaciji, to jest pojačanju građevine. Posebno je zanimljiv novitet koji se sprema. Naime, u potkrovlju će se nalaziti mjesto za piće i jelo. Vrh zgrade će tako nakon obnove postati vidikovac gdje će posjetitelji moći piti kavu i jesti u restoranu s pogledom na Zagreb, otkrio je glavni projektant Vedran Perišić.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap