Obiteljsko nasilje: Čak 57 posto više kaznenih dijela, najugroženije žene!
Kućna izolacija izazvana epidemijom koronavirusa povećala je broj slučajeva obiteljskog nasilja diljem svijeta. Potvrđuju to djelomice i podaci za Hrvatsku, no kriva nije jedino korona. Naime, u prva tri mjeseca ove godine MUP je evidentirao 2.055 prekršaja i 339 kaznenih djela obiteljskog nasilja, što je za 37 posto više prekršaja te za čak 57 posto više kaznenih djela nego lani!
Prema podacima policije, u prva tri mjeseca 2020. godine došlo je do dramatičnog porasta nasilja u obitelji. Ministarstvo unutarnji poslova zabilježilo je 2.055 prekršaja i 339 kaznenih djela obiteljskog nasilja, što je za 37 posto više prekršaja i za čak 57 posto više kaznenih djela nego u isto vrijeme prošle godine.
Jedinim dijelom za kriviti je i kućnu izolaciju u ožujku uslijed pandemije koronavirusa, a koja je povećala broj slučajeva nasilja u obitelji diljem svijeta.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić potvrdila je da je i njezin ured u vrijeme izolacije zbog pandemije zabilježio povećan broj pritužbi za nasilje u obitelji i među partnerima, piše portal Reci.hr.
Pritom su posebno ugrožene žene, kako ekonomski, tako i fizičkom ugrozom od strane zlostavljača.
“Pravobraniteljica je zatražila od odgovornih da se u sustav zaštite i suzbijanja od seksualnog i rodno utemeljenog nasilja ugradi i dodatna zaštita žena jer su žene, statistički gledano, bile ugrožena skupina po pitanju radnih prava, plaća i mirovina te izloženosti obiteljskom i seksualnom nasilju i prije epidemije. Stoga je epidemija ozbiljno zaprijetila dodatnim ugrozama ovoj kategoriji osoba, kako u ekonomskom smislu tako i u području izloženosti većem riziku od rodno utemeljenog nasilja” – kazali su iz ureda Pravobraniteljice.
Vezano uz to u porastu je i seksualno nasilje, iako podataka za ovu godinu još nema. Ipak, da je i ono u porastu govore podaci iz 2019. kada je zabilježeno 55 posto više kaznenih djela spolnog uznemiravanja u odnosu na 2017. godinu, dok ih je u odnosu na 2018. bilo 20 posto više.
Kako se tek svaka deseta žena, prema istraživanjima, odvaži na prijavu počinitelja, stvarne brojke puno su veće.