Obiteljska mirovina samo 2.095 kuna, povlaštenim umirovljenicima i do četiri puta veća!
Hrvatska ima 215.254 korisnika obiteljskih mirovina, što znači da je gotovo svaka peta mirovina zapravo naslijeđeno primanje. One umirovljenicima, mahom udovicama, prema općim propisima u prosjeku donose samo 2.095 kuna. No, kolike su obiteljske mirovine povlaštenih skupina?
Novi model obiteljske mirovine u Hrvatskoj trebao bi zaživjeti od 1. siječnja 2023. godine. Umirovljenici se trenutno moraju odreći vlastite mirovine u zamjenu za 70 posto mirovine preminulog supružnika, naravno ako im je takva računica povoljnija. Taj će postotak rasti od 10 do 15 posto, što će malene obiteljske mirovine trajno povećati za oko 300 kuna. Posebno je to važno za udovice bez vlastite mirovine koje nemaju mogućnost izbora.
Mnogima još važniju promjenu donijet će mogućnost nasljeđivanja dijela mirovine uz zadržavanje vlastite. Taj bi se “dodatak” prema sadašnjim najavama trebao kretati i do 50 posto, ali on će svakako biti podijeljen u kategorije od manjeg prema većem postotku, ovisno o životnoj dobi korisnika.
Obiteljska mirovina sabornika čak četiri puta veća
No, postotak nije isti kada se primjenjuje na “obične” i na “povlaštene” mirovine. Naime, oko 215 tisuća umirovljenika u obiteljskoj mirovini prema općim propisima ostvaruje u prosjeku svega 2.095 kuna. Pogađate, obiteljske mirovine povlaštenih kategorija višestruko su veće, što bi im za jednak postotak donijelo i do čak četiri puta veće “povišice” nego ostalima.
“Vrijedi istaknuti kako je prosječna obiteljska mirovina za kategoriju zastupnika u Hrvatskom saboru, članove Vlade, suce Ustavnog suda i glavnog državnog revizora u lipnju iznosila 8.223 kuna, dok je prosječna obiteljska mirovina za redovite članove Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti bila 7.176 kuna.
Podrazumijeva se kako izmjena mirovinskih propisa za te kategorije ne bi trebala krenuti od obiteljskih mirovina, ali ovo je prilika za još jedno isticanje upornog odbijanja svake dosadašnje vlasti da revidira posebne propise u mirovinskom sustavu. Čak i ako financijski učinak takvih
promjena ne bi bio velik, simbolički bi bio izuzetan” – navodi i stručnjakinja Marijana Bađun s Instituta za javne financije u osvrtu o mirovinskom sustavu.
Od 3.000 kuna za JNA do 6.881 kunu za branitelje
Iznosi obiteljskih mirovina pojedinih kategorija prema posebnim propisima:
Saborski zastupnici i članovi Vlade: 8.223 kune
Članovi HAZU-a: 7.176 kuna
Hrvatski branitelji prema ZOHBDR-u: 6.881 kunu
Umirovljeni vojnici i policajci: 3.829 kuna
Službenici bivše SFRJ: 3.748 kuna
Bivši politički zatvorenici: 3.728 kuna
Pripadnici nekadašnjeg HVO-a: 3.222 kune
Pripadnici JNA: 3.002 kune