Počela proizvodnja cjepiva za sljedeću sezonu gripe: Znate li kako se proizvodi?
Velik dio pažnje usmjeren je na epidemiju koronavirusa, ali druge bolesti neće imati previše razumijevanja za to. Prošlog tjedna obilježen je Svjetski tjedan imunizacije, a sukladno preporukama započela je i proizvodnja cjepiva protiv gripe za sezonu 2020./2021.
Svjetski tjedan imunizacije, koji je svake godine obilježava zadnjeg tjedna u travnju, promiče temeljnu poruku da je imunizacija ključna za sprječavanje bolesti i zaštitu života. Tema ovogodišnjeg Tjedna imunizacije je #VaccinesWork for All – cjepiva djeluju za sve, čime se naglašava da su cjepiva te ljudi koji ih razvijaju, isporučuju i koriste, istinski heroji procjepljivanja jer čuvaju zdravlje svih i svuda.
Svjetska zdravstvena organizacija u veljači je izdala preporuke za sastav cjepiva protiv gripe u sezoni 2020./2021., a sukladno s preporukama započela je i proizvodnja cjepiva.
Gripa u Hrvatskoj godišnje uzme nekoliko stotina života, a Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da kumulativna stopa smrtnosti koja se može pripisati gripi iznosi 10 osoba na 100 000 stanovnika. Cijepljenje smanjuje pobol, komplikacije, broj posjeta liječniku, broj hospitaliziranih i umrlih zbog komplikacija gripe, potrošnju antibiotika i protuvirusnih lijekova te odsutnost s posla.
Hrvati se protiv gripe cijepe pola stoljeća
Cijepljenje protiv gripe u Hrvatskoj se provodi već više od 50 godina i jedna je od najučinkovitijih preventivnih intervencija u medicini, kako sa zdravstvenog tako i s ekonomskog aspekta. Ono može biti korisno za pojedince svih dobnih skupina, a posebno se preporučuje onima koji su pod visokim rizikom od ozbiljnih komplikacija i onima koji žive s osobama visokog rizika ili ih pak njeguju. Svjetska zdravstvena organizacija cjepivo preporučuje i trudnicama, djeci starijoj od 3 godine života, pojedincima s kroničnim medicinskim stanjima, starijim osobama i zdravstvenim radnicima
“Cjepiva su jedan od najvažnijih alata za sprječavanje epidemija i održavanja zdravstvene sigurnosti u svijetu. Ove godine slavimo 70. godišnjicu iskustva s cjepivima protiv gripe. Čvrsto vjerujemo da su cjepiva jedno od najisplativijih ulaganja u zdravstvu. U Mylanu smo ponosni na svoju dugogodišnju tradiciju i predanost podizanju svijesti i obrazovanja o važnosti cjepiva protiv gripe”, rekao je Željko Ravlić, direktor tvrtke Mylan Hrvatska d.o.o. koja se bavi proizvodnjom cjepiva.
Podizanje svijesti o važnosti godišnjih programa cijepljenja protiv gripe moglo bi i doprinijeti smanjenju ukupnog opterećenja gripom, posebice u svijetu kada svi gledaju što će se dogoditi s Covidom-19.
Kako izgleda proces proizvodnje cjepiva?
Iz Mylana su ukratko objasnili kako izgleda proces proizvodnje cjepiva za gripu. Najčešće koriste proizvodni proces na bazi jaja. Nakon što se virusi umnože u jajima, on se zatim deatkvira, nakon čega slijedi odvajanje virusnih čestica i pročišćavanje antigena.
Nakon pročišćavanja esencijalnih proteinskih antigena od virusa slijedi sterilna filtracija, a antigeni iz pojedinih sojeva se zatim miješaju kako bi se postigao potreban omjer po soju u cjepivu. Svaka se doza cjepiva pakira u injekcije za jednokratnu uporabu. Korištenjem ove dobro uhodane i provjerene tehnologije Mylan je u mogućnosti u kratkom vremenskom roku proizvesti cjepivo za svaki soj virusa gripe.
,,Proizvodnjom cjepiva protiv gripe Mylan je posvećen pružanju adekvatne isporuke i opskrbe cjepivima s dobro utvrđenim profilom imunogenosti i podnošljivosti. Inovacije i tehnologija srž su našeg poslovanja i važan faktor razvoja u proizvodnji cjepiva“, rekao je Željko Ravlić direktor Mylan Hrvatska d.o.o.