Novinari se okupili na Markovu trgu zbog smrti Vladimira Matijanića: ‘Ovo je prosvjed i za sve one koji su doživjeli tragediju poput Vladine’

Milan Dalmacija
6. veljače 2023.
Novosti
A- A+

Šest mjeseci nakon smrti novinara Vladimira Matijanića, njegovi su kolege održali prosvjed pod nazivom ‘Oprostite što smetam, ne mogu disati’, na kojem su poslali nekoliko važnih poruka. Predali su Vladi zahtjev za neovisnom istragom Matijanićeve smrti te poručili kako neće odustati od ove teme, jer žele bolji zdravstveni sustav u kojem pacijenti neće biti žrtve.

Prosvjed zbog smrti Vladimira Matijanića. | Foto: Duje Kovačević/srednja.hr

Točno šest mjeseci nakon smrti novinara Indexa Vladimira Matijanića, njegovi su kolege održali prosvjed pod nazivom “Oprostite što smetam, ne mogu disati”. Novinari su se okupili ispred Hrvatskog novinarskog društva te se uputili prema Markovu trgu, gdje su Vladi predali zahtjeve iz peticije koju je potpisalo gotovo 5.000 ljudi, a kojom se traži neovisna istraga Matijanićeve smrti, piše Dnevnik.hr.

Podsjetimo, Matijanić je preminuo 5. kolovoza prošle godine, nakon što mu se pogoršalo ionako teško zdravstveno stanje zbog zaraze koronavirusom. Snimke koje su kasnije puštene u javnost, ali i na nedjeljnom prosvjedu, otkrivaju da se Matijanić tri dana “natezao” s medicinskim osobljem.

Kronologija događaja

Nakon što je 2. kolovoza kućnim testom otkrio da je pozitivan na COVID-19, Matijanić je otišao u Infektivni zavod, gdje je čekao dva sata. Objasnio je liječnicima da boluje od Sjogrenova sindroma i intersticijske bolesti pluća te da sumnja na još dvije autoimune bolesti zbog čega se nije cijepio. Poslali su ga kući uz objašnjenje da trenutno vlada nestašica lijeka koji se daje teže oboljelima od covida-19.

Prosvjednici su nosili transparente s dijelovima transkripta Matijanićevih razgovora s liječnicima. | Foto: Duje Kovačević/srednja.hr

Ovo je osam stvari koje morate znati o smrti Vladimira Matijanića: Mogu se dogoditi i vama

Kako mu se stanje pogoršavalo u više navrata je zvao Infektivni zavod i Hitnu službu u Splitu, no u svakom razgovoru mu je sugerirano da su njegovi simptomi normalni prilikom zaraze covidom-19. Imao je povišenu temperaturu, trpio je jake bolove, napadaje kašlja, a na kraju se više nije mogao niti samostalno kretati. Hitna pomoć je naposljetku došla u njegov stan 5. kolovoza. Prvi puta su rekli da nema potrebe za hospitalizacijom, a svega sat vremena kasnije su ga bezuspješno pokušali oživjeti.

Tri tjedna kasnije, iz Ministarstva zdravstva su poručili kako “nisu utvrđeni značajniji stručni propusti u postupanju, osim u obdukciji, koju je trebao učiniti ovlašteni vještak sudske medicine” te da je kod rapidno urušavanje Matijanićeva zdravlja posljedica brzorastućeg miokarditisa, uzrokovanog njegovim ranijim stanjem, o čemu više možete čitati ovdje.

Beroš ‘nije stavio točku’ na taj slučaj

Ministar zdravstva Vili Beroš uoči prosvjeda izdao je priopćenje u kojem, između ostalog, podsjeća “da smo tada rekli da tu ne stavljamo točku na taj, nažalost za sve nas tužan događaj, već da sve informacije i nalaze do kojih su došla stručna tijela prosljeđujemo na daljnja postupanja onima koji su u stručnom i zakonskom pogledu za to zaduženi”.

Vodstvo Hrvatskog novinarskog društva poručilo je Andreju Plenkoviću i Viliju Berošu kako neće odustati od ove teme. | Foto: Duje Kovačević/srednja.hr

– Od prvog dana polažem račune hrvatskoj javnosti i građanima za sve što radimo. Od odgovornosti ne bježim, ali ne primam na svoja pleća odgovornost svakog dionika u zdravstvenom sustavu jer svatko na svojoj razini mora primjereno funkcionirati kako bi zdravstveni sustav odgovarajuće djelovao. Dosadašnje izjave iznesene od strane Hrvatskog novinarskog društva pokazuju nerazumijevanje navedenih procesa ili drugu namjeru. Moju ostavku možete tražiti, ali nemojte kao novinari koristiti smrt svog kolege za neke druge političke ciljeve, poručio je Beroš u priopćenju.

No, Matijanićev kolega s Indexa, Ilko Ćimić na prosvjedu je ustvrdio da “zdravstveni sustav u Hrvatskoj ne funkcionira”. Matijanićeva partnerica Andrea Topić ustvrdila je da su snimke razgovora njegov najvažniji članak koji je objavljen nakon njegove smrti te da je on time posthumno doktorirao.

Vladi je predan zahtjev, kojeg je potpisalo 5.000 ljudi, za pokretanjem neovisne istrage o Matijanićevoj smrti. | Foto: Duje Kovačević/srednja.hr

– Prošlo je šest mjeseci od medicinski potpomognutog ubojstva Vladimira Matijanića. Guše nas bijes i srdžba, ali mi za razliku od Vlade još uvijek dišemo. Njegov primjer nije usamljen, to se moglo dogoditi svakome od vas, kao što se to dogodilo malom Gabrijelu, Mireli Čavajdi, gospođi Ruži, maloljetniku iz Gline ili mladiću u Zaprešiću. Danas smo ovdje i za njih jer bi i Vlado danas bio tu da se nekome drugome dogodilo ono što se njemu dogodilo, poručio je potpredsjednik HND-a, Branko Mijić.

Bešćutni AP i VB

Novinari su poslali i izravnu poruku ministru zdravstva Viliju Berošu, ali i premijeru Andreju Plenkoviću.

Stigao nalaz inspekcije: Nema značajnijih propusta u postupanju prije smrti Vladimira Matijanića

– AP i bešćutni VB, od ove teme nikada nećemo odustati. To je taj bahati sustav. Dobili smo pouzdanu informaciju da neki liječnici nisu mogli doći jer su dobili inspekciju. Može ministar govoriti da je ovo što mi govorimo zlonamjerno, ali dokle god je živ, neće pobjeći od odgovornosti. AP mora znati da je ovo tema.

Ovo je prosvjed i za sve one koji su doživjeli tragediju poput Vladine. Da stvari ne funkcioniraju govore stotine mejlova i poziva koje su HND-u uputili građani iz cijele Hrvatske, a u kojima su opisivali dramatične okolnosti u kojima su izgubili najmilije. Želimo bolji zdravstveni sustav, sustav u kojem pacijenti poput Matijanića neće biti žrtve. Ovo nije prosvjed protiv zdravstvenih radnika i radnica čiji rad poštujemo. Svi oni su žrtve sustava koji ne funkcionira. Podržavamo borbu brojnih zdravstvenih udruga koje traže bolje uvjete rada, poručio je predsjednik HND-a Hrvoje Zovko.

Proširena istraga još nije gotova

Uoči prosvjeda, na N1 je gostovala Matijanićeva životna partnerica i novinarka Andrea Topić. Istaknula je da je povjerenstvo Ministarstva zdravstva nikad nije kontaktiralo zbog Vladimirove smrti, a da je DORH naložio proširenu istragu koja još nije gotova.

– Počevši od pustih redova i čekanje po godinu dvije za običan pregled, koliko izdvajamo svaki mjesec od svojih plaća. Recimo, naše bolnice nemaju magnet za snimanje mozga i snimke su rezolucije kalkulatora. Zašto je to tako i kome dajemo silne novce u to zdravstvo? Zašto naše bolnice nemaju lijek za pacijente oboljele od COVID-a? To je onaj lijek koji ni Vlado nije dobio jer ga nije bilo. Ja sam rekla: “Dobro, Vlado, nazvat ću ja ravnatelja bolnice u Dubrovniku, jer je to neki HDZ-ovac o kojem sam ja pisala jer je cijepio ljude preko reda.” On je rekao: “Ne, naravno, ne dolazi u obzir, nećeš ljude zvati”. Taj princip govori da je država postavljena na taj način. Ili ćeš biti umrežen s ljudima i potezati veze, ili ćeš ići ovim putem kako je Vlado išao pa završiti kobno, ustvrdila je Andrea Topić.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap