Novi pokušaj prevare putem SMS poruke: Ako vam stigne, ne otvarajte je

Ivana Moslavac
16. listopada 2024.
Novosti
A- A+

Mnogim građanima na mobilni telefon stigla je SMS poruka u kojoj piše da im je došao paket koji podliježe carinskim pristojbama koje se moraju platiti, a kao pošiljatelj poruke navedena je Hrvatska pošta. Ipak, radi se o prevari, o čemu je na svojim stranicama upozorila Hrvatska pošta i istaknula da su sve poruke takvog sadržaja lažne i mogu prouzrokovati krađu bankovnih podataka.

SMS poruka

SMS poruka | Foto: Pixabay/Screenshot

Lažne poruke upućene na mobilne brojeve mnogih građana kojima prevaranti pokušavaju iznuditi novac više nisu rijetkost. Hrvatska pošta upozorila je na novu lažnu SMS poruku u kojoj se građanima šalje obavijest da je pošta zaprimila paket koji podliježe carinskim pristojbama koje se moraju platiti. Slična prevara se širila i u rujnu, o čemu smo pisali ovdje.

Ruka s mobitelom u ruci na kojem je lažna SMS poruka
Nova prevara: Širi se lažna obavijest iz Hrvatske pošte

Lažna obavijest o nemogućnosti dostave paketa

– Putem SMS poruka širi se lažna obavijest o nemogućnosti dostave paketa zbog neplaćenih carinskih pristojbi. Nemojte otvarati poveznice koje se u njima nalaze jer se time izlažete riziku od krađe vlastitih bankovnih podataka, poručili su iz Hrvatske pošte.

Hrvatska pošta je poručila da ako osoba dobije lažni SMS u istom periodu kada očekuje pošiljku, u pitanju je slučajnost. Istaknuli su da jedino primatelj ili pošiljatelj pošiljke mogu saznati osnovne podatke o pošiljci putem sustava za praćenje, i to ako raspolažu brojem pošiljke, odnosno ako je za pošiljku odabrana usluga praćenja.

– Lažne poruke i obavijesti prepoznatljive su po sumnjivoj i čudnoj e-mail adresi ili poveznici (službena domena Hrvatske pošte je posta.hr) te pravopisnim i gramatičkim pogreškama na stranici. Posebnu pozornost obratite ako na poveznici trebate unijeti podatke s bankovne kartice, upozorila je Hrvatska pošta.

Žrtve internetskih prevara često su starije osobe

Internetske prevare više nisu nikakva nepoznanica, a često su žrtve upravo starije osobe. Novčane prevare na štetu starijih osoba događaju se učestalo. Lažne poveznice, ulaganja i traženje uplata preko društvenih mreža samo su neke od njih.

U svibnju ove godine na portalu Mirovina.hr bila je postavljena anketa o tome kakvim su prevarama umirovljenici bili izloženi. Podsjetimo, gotovo 50 posto sudionika ankete odgovorili su da su bili izloženi pokušaju financijske prevare. Najviše njih dogodio se preko SMS poruka i mailova, nešto manje putem društvenih mreža i aplikacija, a najmanje prevara uživo, o čemu je pisano u ovome tekstu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap