Novi način prijevare: Pazite na lažne naljepnice za plaćanje parkiranja
Domišljatost prevaranata neprestano raste. Naime, prevaranti naljepnicama s lažnim QR kodovima obljepljuju parkirne automate. Naljepnice izgledaju kao prave aplikacije za plaćanje parkinga i osoba vrlo lako može nasjesti tako da upiše broj svoje kreditne kartice i ostane bez novca. Ovaj slučaj zasad je zabilježen u Njemačkoj, ali ne treba mu dugo da prijeđe preko granice. Razne prevare koje uključuju krađu novca putem interneta događaju se i u Hrvatskoj.
Prevaranti su došli na ideju da naljepnicama s lažnim QR kodovima obljepljuju parkirne automate, tako da oni izgledaju kao prave aplikacije za plaćanje parkinga. Te naljepnice s QR kodovima izgledaju baš poput pravih, u bojama aplikacija kojima se inače plaća parking. Upravo je zato vrlo lako nasjesti na ovo, posebno u brzini.
Policija poziva na oprez
Kad se QR kod kojim se inače plaća parking, skenira, on korisnika odvodi na web stranicu koja izgleda slično pravoj platformi. Potom ga traži da upiše podatke o kreditnoj kartici pri čemu prevarant može skinuti novac s njegova računa. Ova prevara je otkrivena u Hannoveru sredinom studenog, a potom su prijavljeni slučajevi i u Berlinu i Rheinland-Pfalzu.
Policija upozorava korisnike koji su nasjeli na ovu prevaru da odmah blokiraju karticu, prijave slučaj policiji, provjere bankovne izvode, kao i da odlijepe sporni QR kod ako mogu. Nova metoda kojoj se prevaranti služe nazvana je quishing, a radi se spoju phishinga, slanja lažnih mailova i poruka te QR koda. Osim parkirnih automata ranije ove godine prevaranti su ciljali i punionice za električne automobile, piše fenix-magazin.de.
Brojni slučajevi prevare i u Hrvatskoj
U doba internet bankarstva, prevare su postale vrlo učestale, a tako su se prevaranti ‘dobro’ izučili u varanju i u Hrvatskoj. Podsjetimo, ovih dana su policijski službenici u Omišu zaprimili prijavu 68-godišnjaka kojemu je ukraden novac putem lažne poveznice. Naime, umirovljenik je putem internetskog oglasa htio prodati namještaj.
Nakon toga umirovljeniku se javila osoba koja se predstavila kao zainteresirani kupac. Lažni kupac je od umirovljenika ‘zaradio’ gotovo 3.000 eura, o čemu smo pisali ovdje. Isto tako, internetska prijevara skupo je koštala 74-godišnju bjelovarsku umirovljenicu. Zbog uplata na razne inozemne račune ostala je bez 28.000 eura.
Također, žrtva još jedne prijevare na društvenim mrežama bila je 68-godišnja Riječanka koja je muškarcu s kojim se mjesecima dopisivala višekratno uplatila više od 40.000 eura, a tome smo pisali u ovom tekstu.