Nova prijevara kola internetom: Lažni oglasi za kupnju dionica poznate firme
Društvene mreže još su jednom postale platforma za širenje lažnih oglasa. Ovoga puta riječ je o lažnom pozivu na kupnju dionica JANAF-a. Prevaranti su u oglasu naveli kako se ulaganjem u dionicu JANAF-a od uloženih 250 eura u roku od 10 dana može zaraditi 1.760 eura. Prijevare vezane uz investiranje sve su češća pojava, a prevaranti uvijek nađu nove načine kako bi ukrali novac sve više građana.
Online prijevare više nisu novost, a nerijetko se očituju i kroz lažne oglase u kojima se nudi laka zarada. Jedan od posljednjih lažnih poziva bio je vezan uz kupnju dionica JANAF-a. Potencijalnim ulagačima upućen je poziv o kupnji dionica JANAF-a, koja bi im donijela sedam puta veću zaradu.
JANAF: ‘Automatski smo podnijeli prijave policiji’
Prevaranti uvijek nađu nove načine kako bi prevarili što više građana. Prijevare vezane uz investiranje sve su češća pojava, a kako bi što više ljudi nasjelo na njih uglavnom ih dijele društvenim mrežama. Lažni oglasi na društvenim mrežama prevarantima su dobra platforma za nalaženje novih žrtava, a na njih vrlo često nasjedaju umirovljenici.
Takvi lažni oglasi većinom nude laku zaradu, a starijim osobama i umirovljenicima s malim mirovinama to se može učiniti kao dobar izvor dodatnih novčanih sredstava. U oglasu stoji kako se ulaganjem u dionicu JANAF-a od 250 eura u roku od 10 dana može zaraditi 1.760 eura. JANAF je pozvao na oprez i poručio da se njihovim dionicama može trgovati samo putem zagrebačke burze. Jedna od online prevara dogodila se u prosincu kada je 68-godišnjaku ukradeno 34.500 eura jer je mislio da trguje kriptovalutama, o čemu smo pisali ovdje.
– Ono što smo mi kao kompanija poduzeli u smislu zaštite građana i nas kao kompanije je da smo automatski podnijeli prijave nadležnim institucijama kao što su MUP, njihovom cyber odjelu u policiji, podnijeli smo kaznene prijave protiv nepoznatih počinitelja, automatski smo objavili objavu i na našoj web stranici i na društvenoj mreži da se radi o lažnoj obavijesti, lažnoj ponudi, rekla je Mihaela Julijana Vranješ, voditeljica ureda korporativnih komunikacija u JANAF-u, piše HRT.
Hanfa je upozorila na pojavljivanje ovakvih lažnih oglasa
Osim JANAF-a, prevaranti su nedavno nudili kupnju dionica INA-e i PPD-a. Iz Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga objašnjavaju da ubrzo nakon klika na oglas slijede pozivi lažnih posrednika. Na ovo su upozorili i iz Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa).
– Hanfa upozorava na ponovno pojavljivanje objava na društvenim mrežama koje pozivaju građane na ulaganje u dionice izdavatelja čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređenom tržištu u Republici Hrvatskoj. Kod takvih objava često nije moguće sa sigurnošću utvrditi identitet osoba koje stoje iza njih. Pregledom sadržaja utvrđeno je da se ne radi o ulaganjima putem ovlaštenih društava za pružanje investicijskih usluga i obavljanje investicijskih aktivnosti, odnosno da nije riječ o ulaganjima putem tržišta kapitala, stoji na stranicama Hanfe.
Podsjetimo, nedavno je i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje upozorio građane na novu prevaru koja se širila u njihovo ime. Građanima su se putem interneta pokušali prodati različiti proizvodi, to jest besplatni zubni implantati i električne četkice za zube, o čemu smo pisali ovdje.