Norveški mirovinci svakom građaninu za mirovinu zaradili 1,64 milijuna kuna
Drugi najveći mirovinski fond na svijetu, onaj norveški, u 2021. godini zaradio je 177 milijardi dolara prinosa. Dobar dio portfelja uložen je u dionice tehnoloških kompanija koje su prošle godine imali solidan rast. Tako su Norvežani svojim budućim umirovljenicima samo prošle godine zaradili 1,64 milijuna kuna.
Norvežani imaju drugi najveći mirovinski fond na svijetu, a u 2021. godini su od prinosa ubrali 177 milijardi dolara, piše Index.hr. Za usporedbu, domaći mirovinski fondovi su skupa s doprinosima i prinosima prošlu godinu zaključili s 19.7 milijardi dolara (133 milijarde kuna) i to od početka svog djelovanja.
I dok su naši mirovinski fondovi prošlu godinu (ovisno o kategoriji štednje) zabilježili prosječne prinose od 13,52% (kategorija A), 7,37% (kategorija B) i 0,43% (kategorija C), Norvežani su samo u 2021. godini imali prosječne prinose od 14,5%. Ovo im je druga najbolja godina poslovanja, u 2019. su zaradili još više.
Do dobrih rezultata došli su ponajprije zahvaljujući dobrim rezultatima dionica tehnoloških kompanija koje su se u 2021. godini značajno oporavile od koronakrize 2020. godine. Norveška je zemlja bogata naftom i plinom pa im je dobar dio štednje investiran i u taj sektor:
“Dobri rezultati uglavnom proizlaze iz vrlo snažnih kretanja na tržištu dionica tijekom cijele godine. Prinos je bio dobar u svim sektorima, ali ulaganja u tehnološke kompanije i financije pokazala su se posebno dobrima”, kazao je izvršni direktor norveškog državnog mirovinskog fonda Nicolai Tangen.
Ulagali su u dionice poput Microsofta, Alphabeta (Google) i Apple, redom američke kompanije.
Što to znači za buduće umirovljenike? Budući da im je ukupna vrijednost fonda čak 1.300 milijardi (!) dolara, a Norvežana ima 5,38 milijuna, ovisno o uplatama svaki od njih na svom računu ima oko 1,63 milijuna kuna buduće mirovine. Taj novac će im se, jednom kada odu u mirovinu, isplaćivati kroz mjesečne anuitete. No, kako bi do novca došli, moraju sudjelovati u tržištu rada i na taj način osigurati svoj dio kolača.