Noćna frajla je zanimljiva, grmovita biljka, a uz to je i korisna

Ana Kanazir
24. kolovoza 2024.
Novosti
A- A+

Noćna frajla ili peruanski noćurak, odnosno Mirabilis jalapa je biljka koja osvaja svojim izgledom. Ona raste u obliku grma, a ima veliki broj cvjetova raznih boja. Posebna je i po tome što su cvjetovi navečer otvoreni, a po danu zatvoreni. Dobra je vijest da može preživjeti zimu i da će se oporaviti na proljeće.

Noćna frajla u vrtu

Noćna frajla | Foto: Mirovina.hr

Biljka koja cvjeta navečer zove se noćna frajla ili noćna dama. Osim cvjetova ima i male listove, a raste u obliku grma. Uz poseban izgleda, ističe se i mirisom, dok je korijen ove biljke ljekovit i koristi se diljem svijeta.

Zalijevanje vrta
Stručnjakinja otkrila je li bolje jutarnje ili večernje zalijevanje vrta: 'Ne radi se o tome da svaki vrtlar ima svoj način'

Zanimljivo obilježje biljke

Puno je lijepih i posebnih biljaka, poput kraljice pasiflore, o kojoj smo pisali ovdje, ali dobro je znati da uvijek postoje i skrivene vrste. Za njih možda do sada niste znali ili im možda niste obraćali toliko pažnje, a trebali biste. Jedna od njih je i noćna frajla ili noćna dama.

Noćna frajla potječe iz Perua, a zove se još i peruanski noćurak. Tako se zove jer joj se cvjetovi otvaraju kasno popodne i navečer, dok su preko dana zatvoreni. Cvjetovi joj mogu biti bijeli, narančasti ili u boji fuksije. Nije rijetko ni da se u jednom grmu nalazi više različitih boja cvjetova. Upravo je zato toliko posebna, a unijet će živost u svaki vrt ili okućnicu.

Ističe se i posebnim mirisom

Vrlo se lako sadi, a dobra je vijest i da se lako širi. Tako ovu biljku možete imati na više mjesta u svojem vrtu. Cvjeta sve do jeseni i pojave mraza, dok po zimi cvjetovi opadnu, ali onda na proljeće ponovno oživi. Oko nje nema previše brige. Voli vlažno tlo, a kada je suša ju je potrebno češće zalijevati. Kada je općenito bolje zalijevati vrt, ujutro ili navečer, možete čitati u ovom tekstu.

Osim izgledom, ističe se i mirisom kojim privlači pčele i leptire. Njezin korijen se koristi za izradu ulja koje se onda koristi kao dio biljne medicine. S druge strane, latice se mogu koristiti kao boja za hranu.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap