Njemačka podiže mirovine za majke, čak 2,5 godine staža po djetetu

Jasmina Grgurić Zanze
6. travnja 2019.
Novosti
A- A+

Njemačka je proširila prava vezana za “majčinu mirovinu”. Milijunima umirovljenika ova odluka donosi veće mirovine, dok će dio njih po prvi puta sada steći ovo pravo. Nova pravila odnose se na osobe čija su djeca rođena prije 1992. godine, a koje mirovinu već primaju, ali i na sve buduće umirovljenike.

Majčinu mirovinu mogu primati i očevi, ali i posvojitelji Ilustracija: Pixabay

“Majčina mirovina” postojala je i ranije, 2014. godine kada je po jednom djetetu priznato dvije godine radnog staža, umjesto jedne godine kako je bilo do tada. No, od početka ove godine donesena je odluka da se priznaju dvije i pol godine za svako dijete, piše WDR.

Za troje djece 1.800 kuna mirovine

Majčina mirovina ovom je mjerom od početka godine porasla za oko 16 eura mjesečno po djetetu. Na njemačkom zapadu sada za jedno dijete ta mirovina iznosi 80,8 eura, a u istočnim saveznim zemljama 76,73 eura. Za dva djeteta se dobiva dvostruko, za tri trostruko i tako redom.

Majka troje djece tako može ostvariti mirovinu od 1.800 kuna samo na konto majčinstva, koliko u Hrvatskoj imaju umirovljenici koji su nakon 35 godina rada otišli u penaliziranu prijevremenu mirovinu.

Umirovljenicima će stići i zaostaci za sve mjesece u ovoj godini, a rješenja o većim majčinim mirovinama stići će svima najkasnije do 1. srpnja. Nova mjera zahtjevat će ponovni obračun mirovine za 9,5 milijuna osoba.

Nastavak mirovinske reforme: Rast mirovina do 7 posto, za svako dijete šest mjeseci staža

No, ono što je posebno značajno u ovoj odluci jest da majke koje nisu radile, ranije nisu mogle steći pravo na mirovinu ako su primjerice imale svoje djece.

Djeca kao ulaznica u mirovinski sustav

Naime, svako dijete priskrbilo bi im po dvije godine radnog staža, a sada je to pet godina za dvoje djece što znači da stječu pravo na mirovinu, iako nikada nisu bile zaposlene. Naime, u Njemačkoj je dovoljno raditi pet godina, dok je u Hrvatskoj potrebno 15 godina staža kako bi se stekli uvjeti za mirovinu, za koju ostaju uskraćeni svi oni koji su radili manje od toga.

Isto vrijedi primjerice i za jedno dijete i barem 2,5 godine radnog staža. Tako će sada u njemački mirovinski sustav moći ući i oni sa 65 godina, a imaju najmanje dvoje djece rođene prije 1992. godine. Isto pravo prošireno je i na usvojitelje.

Podsjetimo, mirovinskom reformom od ove godine roditelji i posvojitelji u Hrvatskoj na mirovinu dobivaju dodatnih šest mjeseci radnog staža za svako dijete.

 

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap