Nije željela živjeti od mirovine roditelja pa je otišla u Njemačku. Evo zbog čega se vratila!
Prema još uvijek neslužbenim podacima Državnog zavoda za statistiku, sve je manje Hrvata koji napuštaju zemlju, a sve više onih koji se vraćaju. Naime, u Hrvatsku se lani doselilo 26 tisuća građana. Tijekom 2017. godine vratilo ih se znatno manje, 15,5 tisuća. Također, granice Lijepe naše napustilo je prije dvije godine 47 tisuća građana, a prošle 39 tisuća njih.
Danas 28-godišnja Zadranka Melita u Hrvatsku se nakon petogodišnjeg rada u Njemačkoj vratila prošle godine. Nakon završene srednje ekonomske škole, nije se mogla zaposliti. Radila je samo povremene poslove preko ljeta.
“Dok mi nije pukao film. Otišla sam u Njemačku doslovno trbuhom za kruhom, jer sa 22 godine nisam željela živjeti od skromne mirovine svojih roditelja” – ispričala je Melita za Šibenski.
Sreću je pronašla u Bavarskoj, gdje je radila u malim obiteljskim hotelima za plaću od 12.000 kuna. Sve ostalo dodatno joj je bilo plaćeno; smještaj, hrana, prekovremeni sati… Kako se usavršavala i naučila jezik, prešla je na recepciju, a plaća je porasla na 20 tisuća kuna. O takvom iznosu u Hrvatskoj nije mogla niti sanjati.
Polovinu mjesečne zarade stavljala je na stranu pa je tijekom pet godina sakupila znatnu ušteđevinu, što joj je bio i cilj. S tim je novcem preuredila obiteljsku kuću na Boriku i započela biznis iznajmljivanja apartmana. Iako zarađuje manje nego u Njemačkoj, posao dobro ide i nada se da će od njega dobro živjeti.
Ipak, da nije bilo Njemačke, ne bi imala početni kapital. Plan joj je otpočetka bio da se vrati s ušteđevinom, a upravo u tome leži razlog povratka ne samo zadranke Melite, nego i ostalih Hrvata. Naime, većina njih otišla je s namjerom da kroz pet do deset godina zaradi dovoljno novca kako bi po povratku bili situirani. Uz ušteđevinu, zaradili su i mirovinu koja će, jednom kada u nju odu, za tih nekoliko godina biti veća nego ona hrvatska za cijeli radni vijek.